Wrocław z krasnalami – wycieczka klasy 7a i 8c

W środę 6 października o wczesnej porze klasy 7a i 8c wraz ze swoimi opiekunami wyruszyły na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Po kilkugodzinnej jeździe autokarem wyruszyliśmy na zwiedzanie wraz z przewodnikiem niezwykle urokliwej stolicy Dolnego Śląska. Dowiedzieliśmy się, jak rozrastał się Wrocław i skąd wzięły się w nim krasnale. Kolejnym punktem programu było zobaczenie Panoramy Racławickiej. Po zakwaterowaniu w hotelu i zjedzeniu obiadokolacji uczestniczyliśmy w grze miejskiej: aby wygrać należało znaleźć jak najwięcej krasnali na wrocławskim rynku. Zwycięska drużyna naliczyła ich ponad 50.
Kolejny dzień zaczęliśmy od podróży do Zamku Książ. Pani przewodniczka niezwykle ciekawie opowiedziała nam o losach księżniczki Daisy i samego zamku. Następnie udaliśmy się do pobliskiej Palmiarni, gdzie poza egzotycznymi roślinami znaleźliśmy również ciekawe zwierzęta, jak żółwie, pawie i lemury. Po południu zaś zwiedzaliśmy Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie. Mogliśmy tam zobaczyć batyskaf, który dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi, poznać ciekawe morskie zwierzęta, dowiedzieć się wielu informacji na temat chmur, obiegu wody w przyrodzie i mieście oraz wielu innych bardzo ciekawych rzeczy.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy słynne wrocławskie ZOO ze wspaniałym Afrykarium i pokazem karmienia fok. Tuż obok podziwialiśmy Halę Stulecia, obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz fontannę multimedialną. Zwiedzanie Wrocławia zakończyliśmy spacerem po Ogrodzie Japońskim. Po zjedzeniu pysznej pizzy udaliśmy się w długą drogę powrotną do Halinowa, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.
Opiekunowie: Izabela Szyperska-Urban, Dorota Bębnowicz, Magdalena Lesiak

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (5 votes cast)



Ósmoklasiści podążają szlakiem Szarych Szeregów

6 października 2021r. uczniowie kl. 8d i 8f wraz z opiekunami: p. Jadwigą Siwek, p. Agatą Kalitą –Babis i p. Kingą Barszcz ruszyli na wyprawę w poszukiwaniu niezwykłych bohaterów i słynnych akcji Polskiego Państwa Podziemnego. Przenieśli się w czasie do okupowanej Warszawy. Wędrując od Pomnika Mikołaja Kopernika, poznali szczegóły akcji odbicia z rąk hitlerowców Jana Bytnara „Rudego”. Nie zabrakło niecodziennych zadań, uczniowie rzucali granatami, pisali znaki Polski Walczącej. Zatrzymali się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego, żeby poznać szkolne losy Jana Bytnara, Macieja Aleksego Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ósmoklasiści udali się również na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, do miejsca zadumy, by oddać hołd ludziom, którzy
z niezwykłym poświęceniem walczyli z okupantem.
Jadwiga Siwek i Agata Kalita–Babis

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)



Legendy Warszawy

Dnia 23 września 2021 roku dzieci z klasy IIe pojechały do Warszawy. Podróżowały różnymi środkami komunikacji publicznej. Przygodę rozpoczęły na stacji PKP w Halinowie, skąd dojechały pociągiem do stacji Warszawa Śródmieście, gdzie oczekiwała na nie pani przewodnik. Sympatyczna pani Asia zabrała je do metra. Dzieci nauczyły się kasować bilety i pokonywać bramki. Po przejechaniu kilku stacji, przesiadły się do tramwaju, a potem wjechały historycznymi schodami ruchomymi wprost do kamienicy przy Placu Zamkowym. Pani przewodnik oprowadzała dzieci po Starym Mieście. Opowiadała o współczesnej roli miasta jako stolicy i o historycznych wydarzeniach, które tu miały miejsce. Dzieci wysłuchały legend o syrence i o pochodzeniu nazwy Warszawa .Wsłuchiwały się z zainteresowaniem w opowieści o strasznym bazyliszku i niedobrym kacie. Pozowały do zdjęć na tle posągu Syrenki i przy pomniku Małego Powstańca. Szkoda, że czas szybko mijał i trzeba było wsiąść do autobusu, aby zdążyć na zaplanowany odjazd pociągu i wracać do domu. Jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie. Mamy nadzieję, że uda się nam to podczas następnych wizyt w stolicy.
Barbara Kosowska i Edyta Beczek

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)



Strona 1 z 11