Innowacje



Rok szkolny 2024/2025
Innowacja w 2d – „Zielony mostek” czyli trening uważności

IMG_20241020_162939 (Copy) A może by tak coś nowego…? Czemu nie? :) Z początkiem września w klasie 2d rozpoczęliśmy Trening Uważności: „Zielony mostek” który jest innowacją w naszej szkole. Dużo można by tu napisać o zaletach takich zajęć, ale jedno jest pewne: z ziarenka pielęgnowanego od małego wyrasta mocny kwiat, który radzi sobie nawet podczas wichury.

Rok szkolny 2023/2024


„Klasa w terenie” to innowacja realizowana w klasach drugich. Jej głównym założeniem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową — prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.
Program innowacji.
Od października ruszamy z innowacją w klasach drugich.


Klasa 2d
Uczniowie klasy 2d dnia 27 maja wzięli udział w warsztatach florystycznych, na których tworzyli indywidualne kompozycje z majowych kwiatów ciętych w gąbce florystycznej. Podczas tych warsztatów doskonalili zdolności manualne, koncentrację, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu udo celu oraz utrwalili nazwy kwiatów. Pięknie wykonane ikebany były powodem do radości i dumy ze wspaniale wykonanego zadania.


”Drzewo do samego nieba”
Przy okazji opracowywania lektury pt. ”Drzewo do samego nieba”, klasa 2a wybrała się w maju na poszukiwanie tytułowego drzewa. Okazało się, że wcale nie trzeba daleko wędrować, bo piękne okazy drzew rosną tuż przy szkole. Postanowiliśmy je uwiecznić.


2e „Klasa w terenie”
Klasa 2e 04.12.2023r . korzystając z pierwszych opadów śniegu postanowiła spędzić czas zabawach na świeżym powietrzu w ramach projektu „Klasa w terenie”. Dzieci lepiły śnieżne kule i rzucały do celu. Tropiły ślady na śniegu i wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Choć trochę zmarznięte wróciły szczęśliwe i zadowolone.


Klasy 2a, 2d i 2e w teatrze
Dnia 17 listopada 2023 r. w ramach realizacji innowacji „Klasa w terenie” klasa 2a, 2d i 2e udały się na wycieczkę do Białołęckiego ośrodka Kultury na przedstawienie „Dzieci z Bullerbyn” wystawiane przez Teatr Syrena. Na miejscu obejrzeliśmy wspaniałe widowisko, w którym bardzo wiernie odtworzono klimat powieści Astrid Lindgren o tym samym tytule. Uczniowie z zachwytem przyglądali się aktorskiej grze, podrygując przy wesołych piosenkach płynących ze sceny. Jedni doszukiwali się podobieństw i różnic porównując przedstawiane historie z przeczytaną lekturą, inni zaciekawieni wspaniale pokazanymi przygodami bohaterów zachęcili się do jej przeczytania. Udział w przedstawieniu wszystkim sprawił wiele radości i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Beata Fruba, Anna Krupa-Szczepańska, Monika Koprowicz-Waszczuk


2a rozpoznaje gatunki drzew w naszej okolicy
Zanim nastały śniegi i mrozy uczniowie z klasy 2a zdążyli zrealizować kolejne zadanie w projekcie „Klasa w terenie”. Tym razem zwiedzaliśmy okolice szkoły w celu poznania różnych gatunków drzew rosnących w naszej okolicy.


Klasa 2e była na wycieczce w gospodarstwie rolnym
Dnia 3 października klasa 2e była na wycieczce w gospodarstwie rolnym w Strachówce w ramach projektu „Klasa w terenie”. Dzieci bawiły się na świeżym powietrzu, poznawały zwierzęta i sposoby ich karmienia. Przebywając na terenie gospodarstwa własnoręcznie wykonywały pizzę i brały czynny udział w wykopkach, zbiorze warzyw. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone.


Uczniowie 2c odkrywają tajemnice drzew
W słoneczne październikowe przedpołudnie uczniowie klasy 2c – w ramach realizacji innowacji KLASA W TERENIE – postanowili przyjrzeć się z bliska drzewom rosnącym na terenie placu szkoły. Sporządzone podczas zajęć notatki dotyczyły nie tylko wyglądu i nazwy poszczególnych drzew, ale również grubości pnia i cech charakterystycznych każdej rośliny. Czas spędzony na świeżym powietrzu był zarówno lekcją przyrody, plastyki, matematyki i – co najważniejsze – ukochanego wf-u.
Wychowawca klasy 2c Katarzyna Świerczyńska


Klasa 2a w terenie
Nie ma to jak zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Dobrze, że pogoda w tym roku tak długo nam dopisuje.


Klasa 2a w terenie
Korzystając z pięknej, jesiennej pogody zrealizowaliśmy kolejne zajęcia w terenie. Były to zajęcia ruchowe, chociaż wcale nie odbywały na boisku szkolnym. Najpierw ścigaliśmy się, kto pierwszy dobiegnie do drzewa, potem graliśmy w berka między drzewami i wesoło bawiliśmy się w ciuciubabkę. Na koniec wykonaliśmy napis, wskazujący na to, gdzie jesteśmy „Klasą w terenie”.


„Klasa 2d w terenie” – zabawa w przyrodników
Niecodzienne i ciekawe „warsztaty przyrodnicze” odbyły się w gospodarstwie rolnym „Leszczynowy zakątek”. Tam uczniowie mieli okazję wykopywać rośliny okopowe. Praca na polu sprawiła dzieciom wiele radości i była niezwykłą lekcją przyrody, a pieczone ziemniaki okazały się rarytasem. Po wykopach było mnóstwo czasu i przestrzeni do zabaw na świeżym powietrzu.


„Klasa 2d w terenie” – obserwacja przyrody
W październiku podczas spaceru wokół szkoły dzieci doskonaliły umiejętność rozpoznawania drzew. Z zapałem poszukiwały liści, a potem wykorzystały je do wykonania barwnych prac plastycznych.


Klasa 2d w terenie
We wrześniu i październiku osiemnaście godzin wychowania fizycznego odbyło się na świeżym powietrzu. Dzieci systematycznie doskonaliły marsze w różnych tempach i biegi na krótkich dystansach. Uczyły się respektowania przepisów gier i zabaw zespołowych. Grały w „Zbijaka”, „Dwa ognie”, „Piłkę nożną”, „Mini koszykówkę”, „Murarza”, „Szczura”… Miały również czas na swobodne zabawy na placu zabaw.


Innowacja „Klasa w terenie” – spacer w Rozalinie
W ramach innowacji „Klasa w terenie” wybraliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego Leszczynowy Zakątek w Rozalinie. Oprócz warsztatów kulinarnych, na których przygotowaliśmy pizzę, czekały na nas jeszcze prace polowe. Dowiedzieliśmy się wiele na temat ziemniaka, jego uprawy i zastosowania, ale też uczestniczyliśmy w prawdziwych wykopkach. Przyglądaliśmy się uprawom marchewki i buraków a na plantacji malin zrywaliśmy piękne, zdrowe i smaczne owoce. Świetnie bawiliśmy się w leszczynowym lasku, w którym zbieraliśmy orzechy laskowe. To był dla nas wspaniały czas spędzony na łonie natury a malownicze, wiejskie krajobrazy na długo zostaną w naszej pamięci.
Wychowawczyni: Monika Koprowicz-Waszczuk


Innowacyjna plastyka w terenie
Uczniowie klasy 2a zrealizowali swoje pierwsze zadanie w ramach innowacji „Klasa w terenie”. Korzystając z pięknej pogody w pierwszych dniach października wybrali się na spacer wokół szkoły. Celem wyjścia była obserwacja przyrody i zajęcia plastyczne w plenerze. Obserwowali otaczający świat za pomocą zmysłu wzroku, słuchu i dotyku a następnie wykonali prace z wykorzystaniem darów natury.
Wychowawczyni: Monika Koprowicz-Waszczuk


2b i 2c w Kampinoskim Parku Narodowym
We wrześniu 2023r. klasy 2b i 2c wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wyjazd ten stanowił pierwsze działania w ramach innowacji pedagogicznej „Klasa w terenie”, którą obie klasy będą realizowały w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie dotarli do rezerwatu Granica w Kampinoskim Parku Narodowym, którego położenie w jednym z najpiękniejszych zakątków parku, z niezwykle różnorodną przyrodą (w bezpośrednim sąsiedztwie ekosystemy łąkowe, bagienne, wydmowe i zróżnicowane zbiorowiska leśne) powoduje, że jest on doskonałym miejscem do prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych. Po przejściu szlakiem turystycznym do muzeum, uczniowie wzięli udział w lekcji przyrody pt. „Życie pod strzechą”, podczas której prowadzący omówił takie zagadnienia, jak: życie codzienne dawnego gospodarstwa, jak dawniej budowano domy, tradycyjny wiejski ogród, zwierzęta gospodarskie i dzikie towarzyszące człowiekowi. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz zajęciami sportowymi na leśnej polanie, gdzie wszyscy doskonale się bawili.
Wychowawczynie: A. Podbielska i K. Świerczyńska