Patron



Poznaj Hymn Kornelowców.

Drukuj Hymn Kornelowców.

Kornel Makuszyński – ur. 8.I.1884 roku w Stryju, zm. 31.VIII.1953 roku w Zakopanem. Powieściopisarz, felietonista, autor książek dla dzieci i młodzieży. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1905-1914 był stałym recenzentem teatralnym „Słowa Polskiego”, a w 1914 roku kierownikiem literackim teatru lwowskiego.

W 1918 roku zamieszkał w Warszawie. Pracował jako recenzent literacki i teatralny „Rzeczypospolitej”.
W 1926 roku otrzymał państwową nagrodę literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”, zaś w 1929 roku honorowe obywatelstwo Zakopanego, w którym często przebywał, angażując się w życie miasta. Po Powstaniu Warszawskim osiadł w Zakopanem na stałe, a w 1966 roku otwarto tu muzeum biograficzne poświęcone pisarzowi.

Debiutował zbiorem wierszy „Połów gwiazd” (1908r.) i humoreskami „Rzeczy wesołe” (1909r.). Recenzje teatralne zebrał w tomach „Dusze z papieru” (t.1-2, 1911r.), napisał też „Piosenki żołnierskie” (1919r.). Klasyk humoreski i dowcipnego felietonu, ogłosił zbiory: „Awantury arabskie” (1913r.), „Listy zebrane” (1929r.), „Kartki z kalendarza” (1939r., wyd. rozszerzone 1956r.).

Pierwszą książką napisaną dla dzieci był „Szewc Kopytko i kaczor Kwak” (1912r.). Pisarz wydał też wspomnienia pt. „Bezgrzeszne lata” (1925r.) entuzjastycznie przyjęte przez młodych czytelników.

Do młodzieży adresował powieści:

  • „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (1928r., do 1973 roku – 6 wydań), ekranizacja 1926r.
  • „Przyjaciel wesołego diabła”. (1930r.).
  • „Panna z mokrą głową” (1933r., do 1969r. – 5 wydań), ekranizacja.
  • „Skrzydlaty chłopiec”. (1934r.).
  • „Złamany miecz”
  • „Wielka brama” (1936r.)
  • „Wyprawa pod psem” (1936r.)
  • „Awantura o Basię”, (1937r., do 1973r. – 9 wydań) – 2 ekranizacje.
  • „Szatan z siódmej klasy” (1937r., do 1960r. – 4 wydania) – 2 ekranizacje.
  • „Szaleństwa panny Ewy” (1957r.), ekranizacja.

Dla dzieci opisał też „Przygody koziołka Matołka” (cz.1-4) oraz „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki” (cz.1-2). Jest też autorem legend historycznych „O wawelskim smoku” i „Wanda leży w naszej ziemi”.

Książki Makuszyńskiego zyskały niezwykłą popularność wśród młodzieży dzięki znajomości psychiki odbiorcy, umiejętności pisarza w konstruowaniu atrakcyjnej fabuły, często zaprawionej elementami sensacji. Optymizm, szlachetna postawa moralna zawsze sympatycznych i pełnych radości życia bohaterów, wiara w ludzką dobroć, współczucie dla pokrzywdzonych – to wartości wychowawcze książek Kornela Makuszyńskiego. Autor wytworzył własny styl, nacechowany humorem, liryzmem i gawędziarską zwadą.

Książki pisarza przełożono na język rosyjski, czeski, angielski, francuski, węgierski, litewski, słowacki.

W książkach naszego patrona możemy znaleźć wiele mądrych słów, porad i wskazówek. Oto niektóre z nich:

„I choćbyś miał w duszy tysiące zgryzot, a w sercu morze łez, znajdź jednak na jego dnie uśmiech”
„Bezgrzeszne lata”

„Robimy często to, co do nas nie należy i robimy źle mogąc robić dobrze. Nudzi nas niecierpliwość i chodzenie po ziemi, więc chcemy latać w obłokach (…). Jeszcześmy nie pojęli tej prostej prawdy, że jeden mocny, nieugięty i twardy charakter więcej wart niż rozwichrzone talenty; zresztą i najwybitniejszy, najprawdziwszy talent bez charakteru będzie zawsze bengalskim ogniem, co nie grzeje. Zawali się najświetniejszy dom, co nie posiada fundamentów. Trudniej na tym świecie o niewzruszony dąb niż o trzciny, szumnie rozgadane na wietrze”

„Przypadek, najbardziej pomysłowy autor
najpiękniejszych komedii życia”
„Wyprawa pod psem”

„Pamiętaj abyś miał zawsze czyste serce. (…)
Nie czyń nigdy nikomu żadnej krzywdy. (…)
Bądź zawsze dzielny.
Nie bój się żadnej pracy. (…)
Kochaj radość”
„Wielka brama”

„Fiołki są piękniejsze od wszystkich diamentów świata.
A czyste serce czerwieńsze od wszystkich”
„Szatan z siódmej klasy”

Dzień Patrona
W tym roku obchodziliśmy szczególny jubileusz związany z naszym patronem – Kornelem Makuszyńskim. 8 stycznia przypadła 140 rocznica jego urodzin. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców oglądali archiwalne zdjęcia i fragmenty animacji ze znajomymi postaciami książkowymi – Koziołka Matołka i Małpki Fiki Miki. Zainteresowani czytali także ciekawostki z życia pisarza i fragmenty różnorodnych publikacji ujęte w przygotowanej z tej okazji prezentacji. Na zakończenie omawianego tematu wiele klas wykonało tematyczne prace plastyczne, a uczniowie klas czwartych w ramach konkursu piękne portrety naszego patrona.
Opiekunowie MSU