Zarządzanie finansami – warsztat edukacyjny

22 czerwca 2022r. uczniowie klas V-VIII zostali zaproszeni do szkolnej auli przez uczniów zaangażowanych w realizację projektu Erasmus+ o przedsiębiorczości. Spotkanie poprowadziła Lena Chłopik. Krzysztof Barszczak przedstawił prezentację multimedialną o zarządzaniu finansami, którą przygotował we współpracy z Krzysztofem Całkowskim i Adrianem Miroszem.
Na spotkanie zaprosiliśmy eksperta, panią Annę Bąk, wiceprezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Halinowie.
Celem prezentacji było poszerzenie wiedzy na temat zagadnień ekonomicznych wśród uczniów, przekazanie ważnych wiadomości na temat umiejętności finansowych, które są niezwykle ważne dla funkcjonowania we współczesnym świecie.
Krzysztof Barszczak, lider grupy omówił środki płatnicze i sposób ich wykorzystania, planowanie i kontrolę wydatków, zarządzanie własnymi pieniędzmi, odkładanie pieniędzy, sposoby ich pomnażania. Odniósł się również do inwestowania, lokat i inflacji. W drugiej części spotkania młodzież obecna w auli zadawała pytania, na które pani Anna Bąk, odpowiadała w sposób profesjonalny i wyczerpujący. W ocenie pani ekspert zagadnienia zaprezentowane przez młodzież były bardzo dobrze przygotowane. Uczestnicy spotkania z pewnością wynieśli podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami. Wiedza i umiejętności finansowe są niezwykle ważne dla funkcjonowania we współczesnym świecie. Usługi i produkty finansowe są coraz bardziej obecne w naszym życiu. Aby rozumieć możliwości i ryzyka, które się z nimi wiążą i bardziej świadomie podejmować decyzje związane z pieniędzmi, potrzeba znacznie większej wiedzy o działaniu instytucji finansowych i produktach finansowych niż jeszcze kilka lat temu. Wiedza i umiejętności finansowe są potrzebne na różnych etapach życia, ale szczególnie ważne są umiejętności dzieci i młodzieży.
Krystyna Tulewicz, koordynator projektu o przedsiębiorczości i .Dorota Bębnowicz, nauczyciel informatyki.

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)Przedsiębiorczy uczniowie – Erasmusowcy zbierają nakrętki

ZRÓB DLA INNYCH COŚ DOBREGO I ZBIERAJ NAKRĘTKI.
RECYKLINGOWE AKCJE SPOŁECZNE


Codziennie miliony plastikowych nakrętek po napojach jest wyrzucanych do kosza na śmieci. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki – od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów – są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. A można je przecież wykorzystać w znacznie lepszy sposób np. do działań charytatywnych dla dobra chorych. W takim przedsięwzięciu uczestniczy nasza szkoła Zespół Szkolno-Przedszkolny w Halinowie.
Grupa młodzieży zaangażowanej w realizację projektu o przedsiębiorczości w programie Erasmus + włączyła się do akcji we wrześniu i październiku. To już nasza druga akcja. Uczniowie zbierali nakrętki , angażując kolegów i rodziny do pomocy. Zebrane nakrętki w znacznym stopniu wsparły szkolną akcję, jednocześnie pomogły tym którzy pomocy potrzebują. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Miesiące pracy były czasem niewątpliwie aktywnym, ale także integrującym grupę w pracy na rzecz innych. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się do wszystkich zadań projektowych wykazując się zaangażowaniem i chęcią bezinteresownej pomocy człowiekowi potrzebującmu wsparcia.
Koordynator projektu: Krystyna Tulewicz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)Podsumowanie działań projektu Erasmus+ w roku szkolnym 2019/2020

26 czerwca 2020 przedstawiciele młodzieży realizujący projekt Erasmus+ Wera Kijewska, Zosia Rosołowska i Piotr Matuszewski, uczniowie klasy 7d wybrali się pod opieką koordynatora projektu, Krystyny Tulewicz do Urzędu Miejskiego w Halinowie do Burmistrza pana Adama Ciszkowskiego, Prezesa Banku Spółdzielczego w Halinowie, pana Stefana Wanke i Gminnego Centrum Kultury w Halinowie. Młodzież przekazała kalendarz projektowy na 2020, który zawiera ilustracje z działań projektowych ze szczególnym uwzględnieniem spotkań z przedsiębiorcami jakie odbyły się w partnerskich szkołach w Rumunii, Hiszpanii, Finlandii, Włoszech i Polsce.
Spotkania przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze.

Summary of Erasmus + project activities taken in the school year – 2019/2020

On June 26th, 2020 youth representatives implementing the Erasmus + project, Wera Kijewska, Zosia Rosołowska and Piotr Matuszewski, the students of the grade 7d went with the project coordinator, Krystyna Tulewicz, to the City Hall in Halinów to the Mayor Mr. Adam Ciszkowski, the President of the Cooperative Bank(Bank Spółdzielczy) in Halinów, Mr. Stefan Wanke and The Commune Culture Center in Halinów. The students gave in the project calendar for 2020, which contains illustrations from project activities with particular emphasis on meetings with entrepreneurs that took place in partner schools in Romania, Spain, Finland, Italy and Poland.
The meetings took place in a pleasant and friendly atmosphere.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)Experience Italian Fashion Business

6 lutego 2020 uczniowie klasy 8a i 8c w ramach programu Erasmus+ uczestniczyli w otwartej lekcji języka angielskiego, na temat przedsiębiorczości. Do udziału w przygotowaniu i przeprowadzeniu lekcji zaproszona została grupa uczniów aktywnie uczestniczących w realizacji programu Erasmus+ i koordynator projektu pani Krystyna Tulewicz. Młodzież została podzielona na grupy zadaniowe, a następnie nauczycielka języka angielskiego pani Małgorzata Saniewska krótko zapoznała uczniów z historią biznesu modowego. Młodzież otrzymała karty pracy związane z historią i współczesnością znanych włoskich domów mody oraz elementami przedsiębiorczości związanymi z przemysłem odzieżowym. Uczestnicy zaciekawieni tematem pracowali w grupach, były pytania i odpowiedzi dotyczące wielkiego europejskiego biznesu modowego, którego sercem są niewątpliwie Włochy. W podsumowaniu młodzież m.in. wymieniła najważniejsze słowa, które wiążą się z tematyką przedsiębiorczości. Lekcja przybliżyła uczniom tematykę przedsiębiorczości i utrwaliła znajomość pojęć w języku angielskim. Była to niewątpliwie ciekawa modowa przygoda.

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.3/10 (12 votes cast)Staff Meeting w Finlandii

W dniach od 29 stycznia do 02 lutego odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie projektowe Staff Meeting w programu Erasmus+ w Rovaniemi w Finlandii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele partnerskich krajów: Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Polski i kraju goszczącego. Naszą szkołę reprezentowały: dyrektor szkoły, p. L.Kołakowska, koordynator projektu, p. K. Tulewicz i główny księgowy, p. D. Tkaczyk. Kraina Świętego Mikołaja przywitała nas prawdziwą zimową pogodą: śniegiem, mrozem i pięknymi krajobrazami w białej szacie. Zgodnie z agendą, pierwszego dnia odbyła się prezentacja szkół, a następnie dyskusja na tematy organizacyjne dotyczące tzw. Blended learning activities zaplanowanych na obecny rok szkolny, budżetu, dokumentacji. Pani dyrektor szkoły w Rovaniemi Mari Vuorisalo i koordynator projektu, Milja Lukkarila zaprosiły gości do sal lekcyjnych, a następnie w porze lunchu na posiłek. Byliśmy pod wrażeniem różnic między systemem szkolnictwa fińskiego i polskiego. Tam lekcja trwa od 60 do 90 minut i od siódmej klasy uczniowie mają możliwość wyboru przedmiotu, np.między plastyką a muzyką. Przerwa trwa od 15 do 30 minut i młodzież wychodzi ze szkoły na boisko. Posiłki są podawane w stołówce szkolnej, gdzie uczniowie w staranny sposób oddają naczynia do specjalnego okienka. W porze popołudniowej zostaliśmy zaproszeni do krainy renifera, gdzie zostały przygotowane zaprzęgi do przejażdżki. Uczestniczyliśmy również w bardzo ciekawej prelekcji na temat migracji reniferów i ich selekcji. Było także danie z mięsa renifera, które Finowie przygotowują zgodnie z tradycją. Kolejny pracowity dzień poświęcony był omówieniu pracy na portalach eTwinning, Twin Space, Facebooku i prezentacji stron internetowych w szkołach partnerskich. Omówiliśmy punkt dotyczący monitoringu, ewaluacji i upowszechniania projektu.

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.6/10 (16 votes cast)Erasmusowska przedsiębiorczość – Kalendarz na 2020

W ramach realizacji zadań projektowych w ostatnich dwóch miesiącach został przygotowany kalendarz na 2020 rok.
Tematem przewodnim były zadania zrealizowane w okresie przedświątecznym, warsztaty tematyczne i wywiad z przedsiębiorcą. Nasza szkoła była odpowiedzialna za grafikę kalendarza, natomiast wszystkie szkoły były zobowiązane do przesłania zdjęć i opisu zrealizowanych działań. Partnerskie placówki przysłały ustalone materiały koordynatorowi projektu p. K. Tulewicz, natomiast pani K. Jurecka, pracownik GCK opracowała graficznie kalendarz. W ocenach wszystkich krajów partnerskich powstał imponujący kalendarz projektowy o tematyce przedsiębiorczej.
Składamy podziękowanie pani K. Jureckiej za wiele godzin poświęconych na wykonanie kalendarza i p. D. Kowalczykowi za życzliwość i pomoc w realizacji międzynarodowego projektu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (9 votes cast)Strona 1 z 3123