Dzień Rodziny w klasie 1 e

Późnym popołudniem 14 czerwca 2019 r. odbyło się spotkanie SPOŁECZNOŚCI UCZNIOWSKIEJ klasy 1E wraz z NAJBLIŻSZYMI. Tematem przewodnim była RODZINA. Czym jest rodzina? Uczniowie i rodzice mieli wiele skojarzeń: skarb, dom, miłość, dar, szczęście, troska, rozwój, mama i tata, rodzeństwo, pomoc, opieka, wypoczynek, ciepło rodzinne. Wspólne spędzenie czasu przy grach i zabawach – mimo kapryśnej aury pozostawiło wiele przyjemnych wspomnień. Można więc zacytować stare, a jednocześnie wciąż aktualne powiedzenie: „ GRUNT TO RODZINKA…”
Wychowawczyni – Elżbieta Rokicka

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.9/10 (10 votes cast)Ciekawa lekcja z pierwszej pomocy

Dnia 6 czerwca w naszej szkole gościła szkolna drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego w Sulejówku, pod przewodnictwem p. Beaty Ługowskiej w składzie: Justyna Nieborek, Żenia Cyngalowa, Iza Niemczura, Milena Maląg, Ewelina Nowak. Profesjonalna grupa uczennic przeprowadziła warsztaty z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej dla klas gimnazjalnych, grupy przedszkolnej oraz dla uczniów klasy VIIIb. Licealiści, jako młodzi ratownicy, dzieląc się wiedzą i nabytymi umiejętnościami przekazali zasady udzielania pierwszej pomocy oraz nauczyli, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, co zrobić w sytuacji utraty przytomności, czy też jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej, dziecka czy niemowlęcia. O tym, jak duże znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach. Praktyczne zajęcia pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę nabytą podczas zajęć edukacji dla bezpieczeństwa.
Organizator: Iwona Wierzbicka

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.4/10 (10 votes cast)Wycieczka klas drugich do Kazimierza Dolnego i Wojciechowa

14 maja 2019 roku klasy IIc i IIe były na wycieczce w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Chociaż pogoda nie rozpieszczała, to wiele udało się zobaczyć. Zainteresowanie budziły stare spichrze na zboże, renesansowe kamieniczki, ruiny zamku. Dzieci podziwiały piękne widoki rozciągające się z wieży i Góry Trzech Krzyży. Warto było się wspinać po śliskiej glinie, aby zobaczyć Wisłę z góry, a potem popłynąć nią statkiem. Podczas rejsu towarzyszyły nam ptaki, które chętnie zjadały rzucane im okruchy pieczywa. Do domów zabraliśmy miłe wspomnienia i pamiątkowe koguty z ciasta. Byliśmy też w miejscowości Wojciechów, gdzie zobaczyliśmy prawdziwą kuźnię. Kowal opowiedział o swojej ciężkiej pracy i na naszych oczach z kawałka metalu wyczarował piękną ozdobę, a potem podkowę. Nie obyło się bez żartów i usmolonych nosów. To była wesoła i pouczająca wizyta.
Wychowawczynie: Barbara Kosowska, Iwona Wojtaszek

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (10 votes cast)Survivalowo przez historię…

Dnia 12 czerwca 2019 r. uczniowie z klas siódmych oraz z klasy 8c udali się na wycieczkę historyczno-survivalową do Ossowa koło Kobyłki. Najpierw, w budynku Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie, uczniowie obejrzeli film o bitwie warszawskiej i roli miejscowości Ossów w „Cudzie nad Wisłą” oraz zwiedzili pawilon wystawowy z pamiątkami związanymi z tym wydarzeniem. Następnie wraz z przewodnikiem oraz swoimi opiekunami udali się na cmentarz poległych w bitwie pod Ossowem w 1920 r., zwiedzili kaplicę i tzw. „Górkę Smoleńską”. Następnie uczniowie na błoniach przylegających do Parku Kulturowego uczestniczyli w zajęciach survivalowo-militarnych zorganizowanych przez byłych żołnierzy jednostki specjalnej GROM. Zostali podzieleni na cztery grupy i pod opieką swoich instruktorów wykonywali różne ćwiczenia sportowe, zapewniające rozwój tężyzny fizycznej oraz rozwijali swoje umiejętności survivalowe. Uczyli się, jak należy prawidłowo rozpalić ogień za pomocą krzesiwa oraz przygotować bazę pod ognisko, na specjalnie przygotowanej strzelnicy strzelali z replik ASG oraz zapoznali się z zasadami prowadzenia ognia do tarcz, poszerzali swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zostali zapoznani z podstawowymi zasadami walki wręcz. Na zakończenie wycieczki uczniowie zjedli wspólnie posiłek przy ognisku. Wycieczka była pouczająca, miała na celu propagowanie zdrowego i bezpiecznego trybu życia oraz świadomości patriotycznej. Uczniowie wrócili bogatsi w ogólną wiedzę z dziedziny survivalu, którą mogą wykorzystać w kontakcie z przyrodą.

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.4/10 (10 votes cast)Wycieczka klas 4b i 4f do Torunia, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego

Wycieczka do Torunia zaczęła się o godzinie 6.45 w czwartek 6 czerwca 2019 r. O godzinie 12.00 dotarliśmy na miejsce. Najpierw na Starym Mieście w Toruniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, kościół, w którym chrzczony był słynny astronom, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Następnie uczyliśmy się robić pierniki w Żywym Muzeum Piernika. Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Wirująca Ziemia”. Po zwiedzeniu Torunia udaliśmy się na nocleg do Bydgoszczy. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy w Muzeum Brudu w Bydgoszczy, gdzie podczas warsztatów własnoręcznie zrobiliśmy mydło, a następnie zwiedziliśmy ekspozycję. Dowiedzieliśmy się, jak począwszy od starożytności ludzie dbali o higienę osobistą, jak radzili sobie z praniem i utrzymywaniem czystości. Po wspaniałej przygodzie z brudem, mydłem i czystością wyruszyliśmy do Solca Kujawskiego na spotkanie z dinozaurami. Jura Park jest położony w przepięknej leśnej scenerii przypominającej środowisko naturalne dinozaurów. Wędrując ścieżką edukacyjną słuchaliśmy pani przewodnik, która przybliżyła nam życie tych pradawnych stworzeń. Wieczorem 7 czerwca 2019 r. zadowoleni i pełni wrażeń. wróciliśmy do Halinowa. Wycieczka była bardzo udana.
Uczniowie klas 4b i 4f. Opiekunowie: Milena Chróścik, Renata Jasińska, Beata Grynfelder

Wiecej »

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.1/10 (7 votes cast)Strona 1 z 11