Warsztaty historyczne dla klas 8

25 stycznia 2022 r. w naszej szkole Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK przeprowadziło warsztaty edukacyjne, poświęcone działalności Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II RP. Teren Kresów Wschodnich był w czasie II wojny światowej terenem niezmiernie trudnym do działalności konspiracyjnej. Z uwagi na dwie okupacje – najpierw sowiecką, następnie niemiecką i na koniec drugą sowiecką. Mimo szeregu niebezpieczeństw żołnierze AK prowadzili aktywną działalność, aby utrzymać ich kochane Wilno, Grodno czy Lwów przy Polsce. Po roku 1944 większość z nich stała się więźniami sowieckich łagrów lub jeśli przeszli na teren powojennej Polski – stali się ofiarami systemu stalinowskiego. O tych kresowych Żołnierzach Niezłomnych często nie pamięta się w dniu Żołnierzy Wyklętych. Opowieść o ich ciekawych losach była dla uczniów klas 8 wprowadzeniem przed 1 marca – Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Beata Grynfelder

Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Warsztaty historyczne dla klas 8, 10.0 out of 10 based on 2 ratings