Kreatywna Matematyka

Królowa nauk niestety nie jest lubiana przez uczniów, a szkoda bo rozwija kreatywne myślenie, uczy logiki, wyposaża w przydatne w życiu umiejętności. Nauczyciele, którzy badają, ankietują poziom zainteresowania uczniów matematyką, czy też poziom chęci uczenia się tego przedmiotu z reguły z przerażeniem patrzą na wyniki ankiet. Stąd pomysł na przełamywanie uczniowskiej awersji do matematyki z wykorzystaniem innowacji autorskiej o nazwie Kreatywna Matematyka. To połączenie matematyki z plastyką, połączenie matematyki z życiem codziennym, zastosowanie matematyki na co dzień.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 w innowacji matematycznej brało udział 22 uczniów z klas 4 i 5.z naszej szkoły. Jakie cele przyświecają realizacji tej innowacji?:

1. Zainteresowanie młodzieży matematyką.
  2. Rozwój twórczego podejścia do zagadnień matematycznych.
  3. Rozbudzanie ciekawości matematycznej i plastycznej.
  4. Szerzenie zasad fair – play, czyli zdrowej rywalizacji wÅ›ród uczniów.
  5. Pomoc potrzebujÄ…cym dzieciom poprzez wykonanie prac plastycznych na licytacjÄ™ wspierajÄ…cÄ… podopiecznych Fundacji Polsat.
  6. Kształtowanie umiejętności gospodarowania czasem i planowania własnej pracy.
  7. Kształtowanie umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia i przetwarzania pomysłów w rzeczy codziennego użytku.
  8. Pokazanie matematyki w różnych dziedzinach życia.
  9. Kreatywne wykorzystanie matematyki i plastyki.

Uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, wykonywali prace plastyczne w 3d, poznawali inną stronę matematyki. Ich prace wzbudzały zachwyt i zainteresowanie wielu osób.
Wszystkim uczestnikom zajęć bardzo dziękuję i zapraszam do współpracy w II semestrze.

Autor projektu Kreatywna matematyka Agata Sokołowska

Rating: 8.3/10 (11 votes cast)
Kreatywna Matematyka, 8.3 out of 10 based on 11 ratings