Wizyta Duńczyków w Gimnazjum

30W dniach 7 – 11 marca uczniowie kl. I B gimnazjum i Szkolnego Klubu Europejskiego gościli kolegów z duńskiej szkoły z Esbjerg w ramach projektu „Z kraju Andersena do kraju legendarnego Lecha”.

14-osobowa grupa młodych Duńczyków przyjechała pod opieką nauczycieli Jonny Balsev Jensen i Dennisa Kirkegaard. Grupą polską opiekowały się panie Krystyna Tulewicz i Magdalena Lesiak.

Goście z Danii zostali zamieszkali w rodzinach naszych uczniów i jak sami mówili byli ujęci gościnnością Polaków.

W programie wizyty Duńczycy spędzili jeden dzień w szkole, uczestnicząc w lekcjach. Napisali nawet klasówkę z matematyki! Ich polscy koledzy i koleżanki: Filip Świerczyński, Aleksandra Olewińska, Kamila Belta i Dominika Domańska przygotowali prezentację multimedialną o szkole i mieście oraz zorganizowali konferencje prasową. Dzięki uprzejmości państwa Roszkowskich, zwiedzili drukarnię „Taurus”. W porze popołudniowej udali się na spotkanie z panem burmistrzem, Adamem Ciszkowskim, który oprowadził gości po Urzędzie i zaprosił do sali obrad. Goście otrzymali od pana Burmistrza drobne upominki. Goście duńscy byli zainteresowani sprawami naszej gminy, szczególnie ochroną środowiska. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

[Gallery not found]

Następnego dnia grupa polsko-duńska pojechała do Warszawy. Zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Starówkę. Taki sposób poznawania historii Polski bardzo podobał się Duńczykom, tym bardziej, że w kolejnym dniu zwiedzali Muzeum na Majdanku – miejsce zgłady tysięcy ludzi w niemieckim obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej. Wstrząsające widoki pozostałych baraków obozowych i przedmiotów należących ofiar zbrodni wojennych na zawsze pozostaną w pamięci młodych ludzi.

[Gallery not found]

Były także chwile relaksu: przejażdżka konną w Klubie Jeździeckim ”Dworek” oraz mecze o randze międzynarodowej rozgrywane w hali sportowej. Sędziowali nauczyciele WF Magdalena Lesiak i Andrzej Żbik.

W piątek nastał dzień pożegnania. Nie obyło się bez łez… Młodzież zaprzyjaźniła się i polubiła. Goście z Danii wywieźli bardzo miłe wspomnienia tradycyjnej polskiej gościnności i serdeczności. Podobała im się nasza stolica, miasto Halinów i szkoła. Było to świetne doświadczenie, które pozwoliło wzajemnie poznać się a jednocześnie doskonalić umiejętności językowe. Niebawem kolejne spotkanie, tym razem w Danii. Duńska młodzież zaprosiła swoich polskich kolegów w czerwcu do Esbjerg.

Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
Wizyta Duńczyków w Gimnazjum, 9.7 out of 10 based on 3 ratings