Pasowanie na czytelnika w roku szkolnym 2009/2010

Dnia 24 lutego 2010r. uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki. Pasowanie poprzedziła lekcja biblioteczna, na której uczniowie poznali organizację i zbiory biblioteki. W dniu pasowania pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację pt. „Kłótnia wróżek” przygotowaną przez uczniów klas drugich pod kierunkiem pani Barbary Kosowskiej. Mali aktorzy udawali, że są postaciami z bajek i mieszkają w książeczkach, a zadaniem uczniów klas pierwszych było odgadnąć, jacy to są bohaterowie.

Okazało się, że pierwszoklasiści świetnie znają bajki i ich autorów. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie:

 

„My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać usilnie!
Przyrzekamy!”

 

Po przyrzeczeniu uczniowie zostali pasowani przez nauczycieli bibliotekarzy na czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości pierwszoklasiści otrzymali kolorowe zakładki do książek, które przygotowali uczniowie klas trzecich.

[Gallery not found]

Spotkanie autorskie z pisarką Panią Ewą Nowak

Dnia 25 stycznia 2011r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie autorskie, tym razem naszym gościem była Pani Ewa Nowak – z wykształcenia pedagog-terapeuta, z zamiłowania – pisarka książek dla młodzieży. Najbardziej znane to: „Wszystko, tylko nie mięta”, „Lawenda w chodakach”, „Michał Jakiśtam”, „Kiedyś na pewno”, „Krzywe 10” i inne. Autorka w swoich książkach nawiązuje do uniwersalnych wartości, takich jak: uczciwość, szczerość, przyjaźń, miłość, szacunek do drugiego człowieka. Podpowiada jak radzić sobie w chwilach dobrych i złych. Jej książki, których wydała już ponad dwadzieścia, cały czas podbijają umysły i serca młodych ludzi. Uczestnicy spotkania poznali ciepłą i radosną Ewę Nowak, która z uśmiechem opowiadała o sobie i swojej twórczości literackiej, odpowiadała na pytania młodzieży, podpisywała książki i wpisywała się do notatników.




Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Domu Kultury w Halinowie za sponsorowanie spotkania.


Spotkanie autorskie z pisarzem Panem Grzegorzem Kasdepke

Dnia 17 stycznia 2011r. do naszej szkoły przyjechał długo oczekiwany Pan Grzegorz Kasdepke – niezwykle popularny wśród dzieci pisarz, scenarzysta i współautor programów telewizyjnych. Pan Grzegorz barwnie opowiadał o tym, jak powstają jego książki, czytał fragmenty swoich opowiadań, razem z uczniami „rozgryzał” znaczenie niektórych związków frazeologicznych i zachęcał wszystkich do przeczytania jego książek: „Co to znaczy” i „Co to znaczy… po raz drugi”. Autor nawiązał wspaniały kontakt z czytelnikami – zwierzył im się, że gdy chodził do szkoły nie lubił matematyki. Dopiero gdy pomagał odrabiać lekcje swojemu synowi, dostrzegł uroki tego przedmiotu i dlatego powstała książka z zabawami matematycznymi „Do trzech odlicz!”. Kiedy zapowiedział swoją mini konferencję prasową, spadła na niego lawina pytań. Odpowiadał na wszystkie, często humorystycznie, czym rozbawiał młodych słuchaczy. Spotkanie z pisarzem, w którym uczestniczyło ponad 100 osób – było znakomite, czego dowodem są zdjęcia zamieszczone poniżej.


Międzyklasowy konkurs czytelniczy
„Witajcie w Akademii Pana Kleksa”

Dnia 8 grudnia 2010r. w bibliotece szkolnej odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy „Witajcie w Akademii Pana Kleksa”. Konkurs ten kierowany był do uczniów wszystkich klas V SP, tj. kl. Va, Vb, Vc, Vd. W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny (reprezentanci klas). Zadania konkursowe dotyczyły znajomości książki pt. „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Okazało się, że lekturę najlepiej zna klasa Vc, która zajęła I miejsce w konkursie, II miejsce zajęła klasa Vd i III miejsce zajęła klasa Va.




Konkurs czytelniczy
„Zostań mistrzem pięknego czytania”

Dnia 1 grudnia 2010r. odbył się konkurs biblioteczny „Zostań mistrzem pięknego czytania”. Konkurs ten kierowany był do uczniów klas I i II Gimnazjum. Zadaniem konkursowym było głośne czytanie wybranego fragmentu prozy. Zwyciężyła osoba czytająca najpiękniej, tj. Klaudia Palak – uczennica klasy IIa. Wyróżnienia przyznano Filipowi Świerczyńskiemu – uczniowi klasy Ib i Magdalenie Kaźmierczak – uczennicy klasy IId.



Przedszkolaki w bibliotece…

W środę 24 listopada 2010r. bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki. Dla większości była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego na początek obejrzały księgozbiór i poznały podstawowe zasady tu panujące. O tym, że w tym miejscu należy zachowywać się cicho 5-latki wiedziały doskonale, czego dały doskonały przykład z uwagą słuchając bajki pt. „Tomcio Paluch”. Dzieci opuściły bibliotekę z uśmiechem na buziach. Mamy nadzieję, że wrócą do nas nie tylko na następne spotkanie, ale też żeby wypożyczyć książkę.


Prace nagrodzone w konkursie bibliotecznym

„Fryderyk Chopin w oczach dzieci”







Spotkanie autorskie z pisarką Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską

Dnia 20 października 2010r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Małgorzatą Karoliną Piekarską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych SP i uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum. Pisarka przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej przybliżyła uczestnikom spotkania swoje książki, wśród których znalazły się takie tytuły, jak: „Klasa Pani Czajki”, „LO-teria”, „Tropiciele”, „Dzika” i inne. Mogliśmy też posłuchać jej najnowszych utworów, które sama nam przeczytała, co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Z autoprezentacji pisarki dowiedzieliśmy się, że jest ona też dziennikarką prasową i telewizyjną na co dzień związaną z TVP3, na antenie której emitowane są jej reportaże oraz z lokalnymi programami informacyjnymi – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim i Kurierem Mazowieckim. Pani M. K. Piekarska pisała też artykuły do niezliczonej liczby pism, w tym m. in. do Cogito i Victora-Gimnazjalisty. Spotkanie zakończyło się zakupem książek z autografem pisarki.




Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

„Fryderyk Chopin w oczach dzieci”

Dnia 13 października 2010r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu bibliotecznego „Fryderyk Chopin w oczach dzieci” zorganizowanego z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora. Konkurs ten kierowany był do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III SP. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej związanej tematycznie z życiem i twórczością F. Chopina. W konkursie wzięło udział 87 uczniów, którzy w dniach 11 IX – 11 X złożyli w szkolnej bibliotece prace plastyczne. Dnia 13 października spośród złożonych prac konkursowych jury wyłoniło zwycięzców konkursu, oceniając prace w czterech kategoriach wiekowych: I kategoria – przedszkolaki, II kategoria – ucz. kl. I, III kategoria – ucz. kl. II, IV kategoria – ucz. kl. III. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Maja Antoniuk Ia

Mikołaj Zakrzewski IIc

Łukasz Jackiewicz IIIb

 

II miejsce – Eliza Wnuk Ia

Krzysztof Żelazek IIb

Minika Zagórna IIIb

III miejsce – Sandra Kosiec Id

Danuta Rosołowska IIc

Izabela Figiel IIa

Alicja Mońka IIb

Oliwia Bereda IIIc

Wyróżnienie:

Kacper Borucki – Przedszkole( 5-latek) , Bartosz Zbroiński – Przedszkole (5-latek),

Mateusz Waszczuk Ie, Klaudia Strzelecka Ie, Kuba Maciążek IIa, Jakub Świerczyński IIb,

Weronika Marciniak IIc, Krystian Masny IIc, Joanna Gawłowska IIc, Konrad Żychaluk IIc,

Aleksandra Bułatowicz IIc, Karolina Adamiec IIIa, Joanna Kobiałka IIIa, Adrian Lema IIIb,

Zofia Gójska IIIb, Anna Górecka IIIc, Agnieszka Kruczek IIId.


Spotkanie autorskie z pisarką Panią Stanisławą Gujską

Dnia 6 października 2010r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Stanisławą Gujską. Pisarka odwiedziła naszą szkołę już po raz trzeci. Tym razem spotkała się z uczniami z klasy IIb i IIc SP. Pani Stanisława Gujska zapoznała uczestników spotkania ze swoimi nowymi książkami: „Koraliki Weroniki”, „Wiersze dla Emilki”, „Bulwinkowe przygody duże i małe”, „Zaczarować świat”. Autorka opowiadała dzieciom o swoich pomysłach na nowe książki, o bohaterach swoich książek, czytała opowiadania, włączając do tego nauczycieli obecnych na spotkaniu, recytowała wiersze, śpiewała piosenki, odpowiadała na pytania dzieci. Wiele z nich zakupiło książkę z autografem pisarki.






Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

„Ekslibris – logo biblioteki szkolnej”

W roku szkolnym 2010/2011 odbył się konkurs na „Ekslibris – logo biblioteki szkolnej”, do którego przystąpiło 16 uczniów z klas I-III Gimnazjum. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

I miejsce –  Sylwia Borucka kl. III E

II miejsce – Agnieszka Rucińska kl. III E

III miejsce –  Kamila Gąsior kl. II C

Anna Ładno kl. III D


Więcej…


Pasowanie na czytelnika

Dnia 24 lutego 2010r. uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki. Pasowanie poprzedziła lekcja biblioteczna, na której uczniowie poznali organizację i zbiory biblioteki. W dniu pasowania pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację pt. „Kłótnia wróżek” przygotowaną przez uczniów klas drugich pod kierunkiem pani Barbary Kosowskiej. Mali aktorzy udawali, że są postaciami z bajek i mieszkają w książeczkach, a zadaniem uczniów klas pierwszych było odgadnąć, jacy to są bohaterowie. Okazało się, że pierwszoklasiści świetnie znają bajki i ich autorów. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie:

„My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać usilnie!
Przyrzekamy!”

Po przyrzeczeniu uczniowie zostali pasowani przez nauczycieli bibliotekarzy na czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości pierwszoklasiści otrzymali kolorowe zakładki do książek, które przygotowali uczniowie klas trzecich.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Pasowanie na czytelnika w roku szkolnym 2009/2010, 7.8 out of 10 based on 4 ratings



Powrót do strony głównej