Latem nie zapominam o swoim zwierzaku, razem spędzamy wakacje

Niedługo będziemy przeżywać kolejne święta. Nasza troska o zwierzęta jest aktualna cały rok. Niestety, sondaże i badania wykazują, że najwięcej zwierząt jest porzucanych w okresie świąt i wakacji. Dlatego uznaliśmy, że opublikujemy naszą dawną akcję, która miała na celu propagowanie wychowywania w duchu humanitarnego stosunku do zwierząt.

Co możemy zrobić w kryzysowych sytuacjach, gdy niespodziewanie los płata nam figle? „Każdemu zdarza się wyjazd, na który nie może zabrać ze sobą ukochanego Azora. Co wtedy? – Są trzy wyjścia – mówi kynolog i weterynarz Andrzej Lisowski. Jeśli wyjeżdżamy na kilka godzin, nie ma kłopotu: pies na pewno wytrzyma sam, jeśli będzie miał tylko świeżą wodę, karmę i znane sobie kąty. Poza tym każdy z psiaków trenuje się w takiej krótkiej samotności, gdy jesteśmy w pracy. Ale czasami zdarza się tak, że czeka nas kilkudniowy wyjazd. Co wtedy? Dobrze się zastanów. Kynolog A. Lisowski mówi, że są trzy wyjścia. – Najpierw zastanówmy się, czy na pewno, ale to na-pe-wno nie możemy zabrać ze sobą pupila. Bardzo często po dłuższym namyśle okazuje się, że jednak nie jest to wcale niemożliwe. Ale jeśli charakter wyjazdu wyklucza takie rozwiązanie, mamy jeszcze dwie możliwości: zaprzyjaźnioną osobę albo specjalny hotel dla psów, który zajmuje się życiem i zdrowiem zwierząt. Które wyjście lepsze? W sytuacji bardzo kryzysowej można szukać innych rozwiązań. Zwierzęta chore, starsze, po urazach lub te, które psychicznie nie wytrzymują pobytu w schroniskach i doskwierającej tam samotności, które w znaczący sposób potrzebują opieki, bliskości i domowych warunków można oddać do domów tymczasowych z nadzieją, że znajdą nowego właściciela lub do hospicjum. Jak znaleźć dobry hotel? Najlepiej zdać się na opinie znajomych lub sprawdzić, czy przypadkiem jakichś nie polecają lokalne Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami”.
Tym razem na naszej gazetce informacyjnej znalazły się plakaty, których autorzy zdecydowanie proponowali wyjazdy ze swoim pupilem. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy przygotowali ciekawe prace plastyczne. Są to: Oliwia Łukaszuk, Patrycja Kosiorek, Gabriela Kania, Gabriela Kamińska, Mariia Kramarenko i Oleksandra Kramarenko. Dziękujemy również autorce ciekawej pracy – Natalii Kobiałce. Szkic Natalki będzie LOGO ANIMALS HALINÓW. Gratulujemy!
Ciekawostka: W Japonii powstał dom spokojnej starości dla psów. Czy ten pomysł na szansę przyjąć się także w Polsce?
Organizator i opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu „ANIMALS HALINÓW”
Małgorzata Cudny,
klasy IV-VIII

Rating: 9.6/10 (57 votes cast)