Patron
Kim jest Patron Naszej Szkoły?
Kornel Makuszyński – ur. 8.I.1884 roku w Stryju, zm. 31.VIII.1953 roku w Zakopanem. Powieściopisarz, felietonista, autor książek dla dzieci i młodzieży. Studiował filologię polską i romańską na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1905-1914 był stałym recenzentem teatralnym „Słowa Polskiego”, a w 1914 roku kierownikiem literackim teatru lwowskiego. W 1918 roku zamieszkał w Warszawie. Pracował jako recenzent literacki i teatralny „Rzeczypospolitej”. Debiutował zbiorem wierszy „Połów gwiazd” (1908r.) i humoreskami „Rzeczy wesołe” (1909r.). Recenzje teatralne zebrał w tomach „Dusze z papieru” (t.1-2, 1911r.), napisał też „Piosenki żołnierskie” (1919r.). Klasyk humoreski i dowcipnego felietonu, ogłosił zbiory: „Awantury arabskie” (1913r.), „Listy zebrane” (1929r.), „Kartki z kalendarza” (1939r., wyd. rozszerzone 1956r.). |
Pierwszą książką napisaną dla dzieci był „Szewc Kopytko i kaczor Kwak” (1912r.). Pisarz wydał też wspomnienia pt. „Bezgrzeszne lata” (1925r.) entuzjastycznie przyjęte przez młodych czytelników.
Do młodzieży adresował powieści:
- „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (1928r., do 1973 roku – 6 wydań), ekranizacja 1926r.
- „Przyjaciel wesołego diabła”. (1930r.).
- „Panna z mokrą głową” (1933r., do 1969r. – 5 wydań), ekranizacja.
- „Skrzydlaty chłopiec”. (1934r.).
- „Złamany miecz”
- „Wielka brama” (1936r.)
- „Wyprawa pod psem” (1936r.)
- „Awantura o Basię”, (1937r., do 1973r. – 9 wydań) – 2 ekranizacje.
- „Szatan z siódmej klasy” (1937r., do 1960r. – 4 wydania) – 2 ekranizacje.
- „Szaleństwa panny Ewy” (1957r.), ekranizacja.
Dla dzieci opisał też „Przygody koziołka Matołka” (cz.1-4) oraz „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki” (cz.1-2). Jest też autorem legend historycznych „O wawelskim smoku” i „Wanda leży w naszej ziemi”.
Książki Makuszyńskiego zyskały niezwykłą popularność wśród młodzieży dzięki znajomości psychiki odbiorcy, umiejętności pisarza w konstruowaniu atrakcyjnej fabuły, często zaprawionej elementami sensacji. Optymizm, szlachetna postawa moralna zawsze sympatycznych i pełnych radości życia bohaterów, wiara w ludzką dobroć, współczucie dla pokrzywdzonych – to wartości wychowawcze książek Kornela Makuszyńskiego. Autor wytworzył własny styl, nacechowany humorem, liryzmem i gawędziarską zwadą.
Książki pisarza przełożono na język rosyjski, czeski, angielski, francuski, węgierski, litewski, słowacki.
W książkach naszego patrona możemy znaleźć wiele mądrych słów, porad i wskazówek. Oto niektóre z nich:
„I choćbyś miał w duszy tysiące zgryzot, a w sercu morze łez, znajdź jednak na jego dnie uśmiech”
„Bezgrzeszne lata”
„Robimy często to, co do nas nie należy i robimy źle mogąc robić dobrze. Nudzi nas niecierpliwość i chodzenie po ziemi, więc chcemy latać w obłokach (…). Jeszcześmy nie pojęli tej prostej prawdy, że jeden mocny, nieugięty i twardy charakter więcej wart niż rozwichrzone talenty; zresztą i najwybitniejszy, najprawdziwszy talent bez charakteru będzie zawsze bengalskim ogniem, co nie grzeje. Zawali się najświetniejszy dom, co nie posiada fundamentów. Trudniej na tym świecie o niewzruszony dąb niż o trzciny, szumnie rozgadane na wietrze”
„Przypadek, najbardziej pomysłowy autor najpiękniejszych komedii życia” „Wyprawa pod psem” „Pamiętaj abyś miał zawsze czyste serce. (…) „Fiołki są piękniejsze od wszystkich diamentów świata. |
Dzień Patrona
W tym roku obchodziliśmy szczególny jubileusz związany z naszym patronem – Kornelem Makuszyńskim. 8 stycznia przypadła 140 rocznica jego urodzin. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców oglądali archiwalne zdjęcia i fragmenty animacji ze znajomymi postaciami książkowymi – Koziołka Matołka i Małpki Fiki Miki. Zainteresowani czytali także ciekawostki z życia pisarza i fragmenty różnorodnych publikacji ujęte w przygotowanej z tej okazji prezentacji. Na zakończenie omawianego tematu wiele klas wykonało tematyczne prace plastyczne, a uczniowie klas czwartych w ramach konkursu piękne portrety naszego patrona.
Opiekunowie MSU