Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy organizowany przez PTTK to konkurs, podczas którego chwalą się swoimi umiejętnościami najlepsi krasomówcy z całej Polski. Młodzi ludzie wygłaszają piękne gawędy dotyczące regionu, prezentują ciekawe informacje dotyczące historii, architektury czy kultury. Uczniowie najpierw uczestniczą w eliminacjach powiatowych, potem wojewódzkich, a następnie ogólnopolskich. W roku 2021 etap centralny odbył się w formule on-line i składał się z dwóch części. Legnicki Oddział PTTK, który odpowiada za jego organizację, zlecił przygotowanie i wysłanie nagrań z wystąpieniami uczestników. Naszą szkołę reprezentowała Marta Ziarko, laureatka etapu powiatowego i wojewódzkiego, która awansowała do II części przesłuchań ogólnopolskich.

A oto wrażenia Marty:

„Mam na imiÄ™ Marta i jestem uczennicÄ… klasy VII. Po raz pierwszy z konkursem krasomówczym miaÅ‚am styczność rok temu. PamiÄ™tam, że wygÅ‚aszaÅ‚am wtedy przemówienie o Krzysztofie Kamilu BaczyÅ„skim. Nie spodziewaÅ‚am siÄ™ jakiegokolwiek wyróżnienia, a zostaÅ‚am laureatkÄ… I miejsca. DaÅ‚o mi to motywacjÄ™ i od tamtej pory chÄ™tnie opowiadam gawÄ™dy, biorÄ…c udziaÅ‚ w zawodach lokalnych, jak również i ogólnopolskich. To, co zyskaÅ‚am dziÄ™ki tego rodzaju publicznym wystÄ…pieniom, to na pewno wiÄ™kszÄ… pewność siebie. Już nie bojÄ™ siÄ™ patrzeć w oczy kolegów i koleżanek z klasy podczas recytacji wiersza na lekcji jÄ™zyka polskiego czy rozmowy z nowo poznanÄ… osobÄ…. Częściej też zwracam uwagÄ™ na poprawność jÄ™zykowÄ… w swoich wypowiedziach, a także innych osób. WedÅ‚ug mnie warto brać udziaÅ‚ w konkursach doskonalÄ…cych umiejÄ™tność piÄ™knego mówienia i zachÄ™cam wszystkich, aby także spróbowali w nich swoich siÅ‚”.

Serdecznie dziękuję Rodzicom Marty za pomoc w nagrywaniu wystąpień krasomówczych i wysyłanie ich na kanał YouTube organizatora etapu ogólnopolskiego.
Marlena Pilarska

Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Oratorskie podróże marzeń, czyli podsumowanie XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, 10.0 out of 10 based on 6 ratings