Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i zwiedzanie Starego Miasta w Warszawie

Dnia 4 grudnia 2012 r. uczniowie z klasy IVa, IVb i IVd udali się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie z okazji dnia Św. Mikołaja obchodzonego 6 grudnia.

Celem wyjazdu było rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej uczniów przez zabawę i doświadczenie oraz zacieśnienie relacji koleżeńskich.

W Centrum Nauki Kopernik uczniowie zwiedzili cztery wystawy.

W sekcji „Korzenie cywilizacji” dowiedzieli się skąd pochodzi człowiek, poznali przełomowe daty w dziejach ludzkości oraz obejrzeli wynalazki, które kiedyś zmieniły świat. W galerii „Człowiek i środowisko” uczniowie odkryli, jak działają nasze ciała i co ma wpływ na nasze zmysły. „Strefa światła” wprowadziła uczniów w świat iluzji, optyki i promieniowania elektromagnetycznego. Zaś wystawa pt. „Świat w ruchu” odsłoniła uczniom tajemnice kosmosu i mikroświata. W trakcie zwiedzania dzieci obejrzały także spektakl w Teatrze Robotycznym, poznały ciekawostki o figurach geometrycznych.

Na zakończenie wycieczki uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja – zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie obejrzeli plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III, fasady katedry Św. Jana i kościoła Matki Bożej Łaskawej. Przeszli ulicami: Kanonii, Świętojańską, Piwną, Zapieckiem, podziwiając zabytkowe i kolorowe kamieniczki. Na ulicy Kanonii obejrzeli dzwon odlany w 1646 roku, dzwon ten podobno przynosi szczęście. Obejrzeli także pamiątkę z powstania warszawskiego – fragment gąsienicy z niemieckiego czołgu – miny „Goliat”, która została wmurowana w południową ścianę katedry Św. Jana, atrakcja ta szczególnie zainteresowała chłopców. Usłyszeli też legendę o księciu zaklętym w niedźwiedzia i wciąż czekającym na swoją wybrankę. Rzeźbę tę można było podziwiać na ulicy Świętojańskiej przed kościołem Jezuitów. Wstąpiliśmy też na Rynek Starego Miasta, gdzie odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy.

Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w nowe wrażenia.

Magda Rudnik

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/10 (12 votes cast)
Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik i zwiedzanie Starego Miasta w Warszawie, 4.8 out of 10 based on 12 ratingsPowrót do strony głównej