Z wizytą w Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie

Dnia 23 października 2012r. uczniowie z klas V i VI wraz z opiekunami: p. J. Siwek, p. H. Anczarską, p. A. Mazur, p. A. Kupiec, p. M. Rudnik i p. J. Gałązką udali się do Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie. Po przybyciu na miejsce odbyło się spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził piątoklasistów i szóstoklasistów po gmachu telewizji. Uczniowie mieli okazję obejrzeć studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie i realizatorskie oraz pracownie dekoracji.

Pierwsze studio, do jakiego weszły dzieci, to miejsce, w którym realizuje się cykl telewizyjny „Kocham Kino” poświęcone sztuce filmowej, prowadzony przez Grażynę Torbicką. Wcześniej nagrywano tu teleturniej „Milionerzy”. Następnie uczniowie zwiedzili pomieszczenia reżyserskie, gdzie dowiedzieli się, jak wygląda praca realizatorów, kamerzystów, dźwiękowców, obserwowali przetwarzanie obrazu z kamer telewizyjnych i sposób nagrywania programu na taśmy video.

Drugim miejscem, które zwiedzano było studio, z którego relacjonuje się wydarzenia sportowe, takie jak: skoki narciarskie, mecze piłki nożnej, nadaje się transmisje z olimpiad i innych ważnych wydarzeń sportowych. Wszyscy zebrali się wokół szklanego stołu, przy którym siedzą komentatorzy sportowi i zaproszeni goście. Przewodnik opowiadał o historii tego miejsca, o tym, co się dzieje za kulisami nagrań, w reżyserce.

Potem uczniowie przebywali w pomieszczeniu, gdzie znajduje się greenbox używany przy nadawaniu pogody, a także nagrywania zapowiedzi filmów i programów.

Kolejnym miejscem było największe studio w gmachu telewizji, w którym wystąpiła szwedzka grupa ABBA w 1976r., a obecnie nagrywany jest program „Jaka to melodia”, odbywają się też finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wieczory wyborcze.

Następnie w nowszej części telewizji uczniowie odwiedzili studio programu porannego „Pytanie na śniadanie”. Dzieci obejrzały kuchnię, miejsca, gdzie przeprowadza się wywiady z zaproszonymi gośćmi, scenę, na której występują muzycy.

Później wszyscy udali się do studia, w którym realizowany jest program kulinarno-edukacyjny dla młodzieży „Poziom 2.0”. Ciekawa dekoracja z zielonych, plastikowych butelek – odpowiednio oświetlonych, robiła niesamowite wrażenie.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w niewielkim muzeum poświęconym historii telewizji. Zgromadzono w nim pierwsze telewizory, kamery, projektory, rekwizyty ze sztuk teatralnych i filmów.

Wycieczka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy mogli doświadczyć sami, na czym polega „magia telewizji” i zwiedzić jej kulisy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.2/10 (10 votes cast)
Z wizytą w Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie, 7.2 out of 10 based on 10 ratingsPowrót do strony głównej