Na malowniczym Roztoczu – wycieczka klas siódmych

W dniach 22 – 24 maja 2018 r. odbyła się trzydniowa wycieczka na Roztocze, w której uczestniczyli uczniowie klas siódmych. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie „perły renesansu” – Zamościa. Najpierw uczniowie udali się do zamojskiej twierdzy, gdzie po pokazie multimedialnym dotyczącym historii miasta, obejrzeli w Arsenale ekspozycję broni palnej używanej od XVI do I połowy XIX w. Następnie siódmoklasiści zobaczyli Stare Miasto wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, podziwiając na Rynku Wielkim barokowy ratusz ze schodami wachlarzowymi z XVIII w. i siedemnastowieczne kamienice ormiańskie z attykami, a także fragmenty umocnień obronnych wraz z pochodzącymi z okresu zaboru rosyjskiego nadszańcami. Kolejny dzień młodzież spędziła w Krasnobrodzie – popularnym ośrodku turystyczno-wypoczynkowym i uzdrowiskowym na Roztoczu Środkowym. Największą atrakcją tego dnia był pobyt w parku linowym przy zalewie nad rzeką Wieprz. Po przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa, pod czujnym okiem doświadczonej kadry instruktorów, uczniowie zmierzyli się z przeszkodami, pokonując własne słabości, a także brali udział w grach integracyjnych: „Most przyjaźni”, „Akcja ratunkowa”, „Tresowany cyrkiel”, „Szczudła”. Potem odbyli pieszą wycieczkę do kamieniołomu, gdzie mogli zobaczyć odciski trylobitów i wspiąć się na Basztę – wieżę widokową, by podziwiać panoramę miasta. Następnie zwiedzili Kaplicę „Na wodzie”, Muzeum Wieńców Dożynkowych, Ptaszarnię i Muzeum Wsi oraz barokowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzący
z końca XVII wieku, będący częścią podominikańskiego zespołu klasztornego.


Ostatniego dnia siódmoklasiści byli w Chełmie, gdzie wędrowali trasą turystyczną o długości
2 km po podziemiach kredowych rozciągających się pod chełmską starówką. Zabytkowa kopalnia kredy stanowi unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Wewnątrz można było obejrzeć ekspozycje archeologiczne i górnicze. Wiele emocji wywołało spotkanie z Duchem Bieluchem.
Wycieczka krajoznawcza na Roztocze z pewnością pozwoliła poznać uczniom wschodni zakątek ojczyzny, rozwinęła zainteresowania kulturą regionalną i wzbogaciła ich wiedzę o tej krainie geograficznej.
Wychowawcy klas: Iwona Wierzbicka, Anna Ludwiniak, Anna Mazur

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.3/10 (13 votes cast)
Na malowniczym Roztoczu - wycieczka klas siódmych, 7.3 out of 10 based on 13 ratingsPowrót do strony głównej