Powiatowy konkurs ekologiczny

5 grudnia br. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Mińsku Mazowieckim miało miejsce podsumowanie 17 edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Okaż kulturę i chroń naturę”. Wśród uczestników konkursu nie zabrakło uczniów naszej placówki.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: etap I to eliminacje szkolne, do których zgłosiło akces 10 uczestników. Komisja konkursowa w składzie: Renata Parobczak, Hanna Anczarska i Marta Zakrzewska, zgodnie z regulaminem, wyłoniła laureatów etapu szkolnego i przesłała wybrane prace do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim. Konkurs Ekologiczny w powiecie mińskim, przez szereg lat, cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku wzięło w nim udział 495 uczniów, z czego 133 uczestników zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Naszą placówkę reprezentowały 3 uczennice: Aleksandra Pietrak z kl. IVb, Blanka Woś z kl. IVc oraz Julia Masna z kl. VIc.

Zadaniem tegorocznych „konkursowiczów” było napisanie wiersza lub rymowanki o tematyce ekologicznej i wykonanie pracy plastycznej zintegrowanej z hasłem wiodącym konkursu oraz napisanym utworem. Nieskomplikowane? O nie, niezmiernie trudne! O wyłonieniu zwycięzców, jak stwierdziło jury konkursowe, decydowały szczegóły, ponieważ wszystkie prace były na zbliżonym, wysokim poziomie.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością naszych uczennic. Napisane przez nie utwory posiadają głęboką treść, którą wszyscy powinniśmy wziąć pod głęboką rozwagę… Serdeczne podziękowania dla p. Katarzyny Woś, która umożliwiła nam udział w finale konkursu.

Ekologia

Ekologia mówi nam:
Ziemia życie daje nam.
Nie śmiecimy dziś i jutro,
bo w przyszłości będzie smutno.
Wszyscy ludzie muszą wiedzieć,
że gdy w śmieciach chcą wciąż siedzieć,
Świat zaczyna brudnym być
i się nie da dalej żyć.
Aby lepiej nam się żyło
posłuchajcie – by tak było,
segregujcie wszystkie śmieci
i sprzątajcie tak jak leci:
papier wpada do papieru,
metal wrzucaj do metalu,
szkło do worka włóż białego,
a plastiki do żółtego.
W taki sposób wszyscy ludzie
już nie będą żyli w brudzie.

Aleksandra Pietrak

Okaż kulturę i chroń naturę

W parku nie depczę żadnej roślinności,
do Matki Natury przyszłam bowiem w gości.
Mój każdy śmieć zawsze w koszu ląduje,
a gdy mam możliwość, to go segreguję,
bo kulturalny człowiek to taki,
który się wszędzie zachować potrafi,
bo kulturalny człowiek nie śmieci
i wiedzą o tym nawet dzieci.
Więc jeśli twierdzisz, że masz kulturę,
Zawsze i wszędzie dbaj o naturę!

Blanka Woś

To tylko sen

Miałam kiedyś straszny sen
wszystko zakrył jakiś cień.
Każdy bury i ponury
wszędzie śmieci całe góry.
Tolerancję każdy zna
i na środowisko wpływ też ma.
To nie żarty, to nie bzdury,
zróbmy więcej dla natury.
Segregacja łatwa sprawa,
to przyjemność i zabawa.
Stąd kultura się wywodzi,
trzeba pomóc, nie zaszkodzić.

Julia Masna

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
Powiatowy konkurs ekologiczny, 7.0 out of 10 based on 3 ratingsPowrót do strony głównej