1-8 maja XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 1-8 maja 2017 r. obchodzony był XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem było podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: ”Biblioteka. Oczywiście!”. Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego Święta i wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Halinów przygotowała dla swoich czytelników kilka atrakcji. Najmłodszym czytaliśmy najpiękniejsze wiersze Danuty Wawiłow oraz prozę Pawła Beręsewicza. W roli lektorów wystąpiły p. Małgorzata Podolak i p. Agnieszka Kupiec. Dużym zainteresowaniem cieszył się też spektakl pt.: „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu aktorów z Teatru Edu-Artis z Krakowa. Przedstawienie obejrzały przedszkolaki, uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej oraz drugoklasiści. Dzieci przeżyły wiele zaskakujących zdarzeń, a wszystko to za sprawą takich postaci jak: Baba-Jaga, Kopciuszek, Pan Kleks, Czerwony Kapturek. Ach, to dopiero był galimatias! Widzów zachwyciły też kolorowe kostiumy, rekwizyty oraz oprawa muzyczna.

Z kolei uczniowie klas trzecich mieli okazję spotkać się i porozmawiać z pisarką Zofią Stanecką. Autorka w świetnie prowadzonej rozmowie przekazała dzieciom wiele cennych informacji o procesie powstawania książki i o ludziach, którzy ją współtworzą – od momentu zaświtania pomysłu w głowie pisarza aż po pojawienie się książki w księgarni bądź w bibliotece. Wprowadzając i objaśniając różne nieznane terminy (np. stopka redakcyjna), pani Stanecka posługiwała się nie tylko egzemplarzami swoich książek, ale także tablicą, na której rysowała różne schematy lub osoby. Pisarka przeczytała też kilka fragmentów przywiezionych ze sobą książek, co stało się punktem wyjścia do rozmaitych ćwiczeń. Wymagały one od uczestników spotkania zarówno uruchomienia wyobraźni, jak i skonstruowania logicznej i spójnej wypowiedzi. Spotkanie było też okazją do zakupu książki z autografem pisarki i sfotografowania się z miłym Gościem, co wiele osób uczyniło.
XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ciepło zapisał się w pamięci naszych najmłodszych, co wielokrotnie powtarzali przy okazji kolejnych wizyt w bibliotece. Poniżej galeria zdjęć.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (11 votes cast)
1-8 maja XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, 10.0 out of 10 based on 11 ratingsPowrót do strony głównej