„Złoty Kilometr Młodych – HALINÓW 2016”

Nie wolno przechodzić obojętnie.
Musimy zatrzymać się obok cierpiącego, bez względu na to, kim jest.
To dar z nas samych.
Jan Paweł II

W kwietniu 2016r., za zgodą p. dyr. L. Kołakowskiej, nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii – KILOMETRY CARITAS W 2016 r.
Dnia 13 kwietnia 2016r. podczas apelu wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali oficjalnie zaproszeni do udziału w akcji . W szkole został ogłoszony wyścig międzyklasowy. Celem Kampanii było pobicie rekordu Guinnessa. Dotychczasowy należy do austriackiej organizacji, która w 2011 roku ułożyła ciąg o długości 75 km i 240 m, składający się z 4,5 miliona jedno centówek euro. Polacy powinni wspólnie ułożyć minimum 75 km i 250 m ciągu monet, a w naszym przypadku będą to monety o nominale 1 zł.


Do akcji włączył się SU, harcerze oraz różne sekcje: kawiarenka, loteria fantowa, a wszystko po to, aby pobić rekord Guinnessa oraz uzbierać pieniądze na dofinansowanie wyjazdów kolonijnych dla dzieci z ubogich rodzin, dożywienie dzieci, dofinansowanie świetlic oraz wsparcie dzieci potrzebujących leczenia i rehabilitacji.
Dnia 24 maja 2016r. odbyło się uroczyste zakończenie szkolnej akcji „ Złoty Kilometr Młodych – HALINÓW 2016”, bo takie wewnątrzszkolne hasło zaproponowali uczniowie z klas piątych. Na uroczystą galę przybyli goście z Caritas: ks. D. Marczak – Dyrektor Caritas DWP, p. B. Walecka, p. R. Słoński. Uroczystość rozpoczął występ artystyczny w wykonaniu uczniów ZSP w Halinowie. Piosenkę pt.: „Kolorowe dzieci” M. Jeżowskiej zaśpiewali uczniowie z kl. IIg , a układ taneczny zaprezentowała grupa należąca do Małej Akademii Wiedzy.
Jagna Mańczyńska z kl. Vd zagrała utwór „Maya” J. Clarke na flecie poprzecznym, a Maria Przybysz – Bielecka, wygrywając na keyboardzie, wykorzystała kultowy utwór muzyki filmowej „Pink Panther”. Bartek Litwińczuk z kl. Va, na podstawie przysłanych przez uczniów zdjęć z naszej szkolnej akcji, przygotował prezentację multimedialną. Autorem hasła, które było skandowane przez młodzież naszej szkoły, był Mateusz Szuba z kl. Va. Najwięcej emocji wzbudziło uroczyste ogłoszenie zwycięzcy. Werdykt odczytała p. dyr. L. Kołakowska.
Pierwsze miejsce zdobyła klasa Vb. To oni dołożyli najwięcej złotówek w szkolnym wyścigu międzyklasowym do tych kilometrów, które zbierała cała Polska. Klasie Vb udało się uzbierać 9 metrów i 22 cm. Wszyscy uczniowie otrzymali medal „ Złoty Kilometr Młodych – HALINÓW 2016”. Drugie miejsce zajęła klasa IIg – 7 metrów i 86cm, a trzecie miejsce klasa IIf – 4 metry i 93 cm. Zostało również wyróżnionych 25 wolontariuszy, którzy w sposób szczególny włączyli się w przebieg Kampanii. O odczytanie werdyktu poproszono p. wicedyr. E. Kupiec. Wolontariusze także otrzymali okolicznościowe medale. Podczas uroczystego ogłoszenia wyników szkolnej akcji pękały balony niczym salwy armatnie, a suma uzbieranych złotówek okazała się dla wielu zaskakująca. Wspólnie uzbieraliśmy 100 m59 cm = 4426 zł! Pod koniec uroczystości głos zabrali: ks. D. Marczak – Dyrektor Caritas DWP oraz dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. L. Kołakowska, którzy podziękowali wszystkim za wielkie zaangażowanie się w akcję . Po uroczystym przekazaniu organizatorowi Caritas wielkiego pudła z metrowymi paskami złotówek, nad głowami wszystkich uczestników gali zaczął padać słodki, cukierkowy deszcz. W ten sposób koordynatorzy akcji chcieli podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom za czynne włączenie się w Ogólnopolską Kampanię Caritas.
Dnia 29 maja 2016r. odbyła się w Warszawie impreza plenerowa, w czasie której nastąpiło podsumowanie minifinału. Akcji na błoniach Stadionu Narodowego towarzyszyło wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Na zakończenie Pikniku zostały ogłoszone wyniki. Nasza szkoła zdobyła II miejsce. Z tego tytułu otrzymaliśmy puchar oraz nagrodę pieniężną. To niewątpliwie nasz wielki sukces. Dzięki „Kilometrom Caritas” w Diecezji Warszawsko-Praskiej udało się zebrać 65 tys. zł. Monety jednozłotowe utworzyły ciąg o dł. 1 479 metrów i 9 cm, czyli 65 080 zł. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej jest jedną z dwunastu diecezjalnych Caritas w Polsce, która przystąpi do bicia rekordu Guinnessa. Ogólnopolski finał akcji odbędzie się w sierpniu br. w Lublinie.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzinom za włączenie się w akcję. Kilometry Caritas stały się Kilometrami Dobra. Po raz kolejny udowodniliśmy sobie i całej Polsce, że mamy Wielkie Serce, bo wiemy, że nie wolno przechodzić obojętnie obok potrzebujących. Zawsze należy zatrzymać się obok cierpiącego, bez względu na to, kim jest. To dar z nas samych.
Pan L. Sobieszczański, redaktor naczelny telewizji internetowej LTU24, nagrał dla nas przebieg całej uroczystości. Już wkrótce będzie ją można obejrzeć na stronie szkoły. Dziękujemy.

Koordynatorki Ogólnopolskiej Akcji „Kilometry Caritas”:
M. Cudny, A. Bondyra

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (16 votes cast)
„Złoty Kilometr Młodych – HALINÓW 2016”, 8.8 out of 10 based on 16 ratingsPowrót do strony głównej