Pamiętamy Katyń

„Patriotyzm obywatelski, otwarty na przyszłość,
swoją siłę buduje na świadectwach przeszłości”.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
W tym szczególnym dniu nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Halinowie oddali hołd bestialsko pomordowanym polskim żołnierzom: w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Starobielska, Ostaszkowa, wywiezionym na Syberię, do Kazachstanu i w inne miejsca. Podczas apelu Sylwia Tomaszewska zarecytowała wiersz pt.: „Moja Ojczyzna”. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych w 1940 r. oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.Małgorzata Cudny

ZBIGNIEW HERBERT
GUZIKI

Pamięci kapitana Edwarda Herberta
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
Z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi
przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (8 votes cast)
Pamiętamy Katyń, 7.8 out of 10 based on 8 ratingsPowrót do strony głównej