Wycieczka do Barcelony

Dnia 8 marca 2016r. 31 uczniów z klas IV – VI wybrało się samolotem na wycieczkę do Barcelony. Grupą opiekowały się : p. E. Kupiec, p. M. Rudnik i p. I. Wierzbicka. Ważnym punktem wyprawy była wizyta na stadionie Camp Nou, gdzie trenuje jedna z najstarszych drużyn piłkarskich na świecie FC Barcelona, w której gra fenomenalny Leo Messi- król strzelców. Uczniowie zwiedzili trybuny, szatnie, loże prasowe oraz mieli możliwość wyjścia na murawę i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Przy stadionie działa Museu Del BarÇa, gdzie kibice mogą zobaczyć dzięki materiałom audiowizualnym najważniejsze mecze i gole, a także zgromadzone zdjęcia, pamiątki ( legitymacje klubowe, plakaty, piłki, buty piłkarzy, stroje) oraz oczywiście trofea. W największym w Barcelonie sklepie klubowym fani zakupili piłkarskie gadżety.


Uczniowie odbyli również spacer po słynnym barcelońskim deptaku La Rambla oraz próbowali katalońskich smakołyków na bazarze miejskim Marcat de La Boqueira. Z bliska zobaczyli słynne modernistyczne budynki miasta: Casa Battlo, Casa Mila La Pedrera, Casa Lleo Morera. Następnie udali się do barcelońskiej dzielnicy gotyckiej Barri Gòtic i podziwiali budynek parlamentu oraz najstarsze zabytki katalońskiej stolicy: Basilica de Santa Maria del Mar oraz Catedral de Barcelona. Wizyta w muzeum nauki Museu Blau była dla wszystkich niezapomnianą naukową przygodą. Uczniowie mogli prześledzić historię ewolucji życia na Ziemi, próbować samodzielnie wykonać symulacje naukowe bądź podziwiać liczne eksponaty i minerały. Następnie udali się na zasłużony odpoczynek na słynnej plaży Barceloneta i wsłuchiwali się w szum Morza Śródziemnego.
Wspaniałych przeżyć i wrażeń naszym uczniom dostarczyła też wyprawa na położone 217 m n.p.m. wzgórze Montjuïc, z którego rozpościera się widok na całą Barcelonę. Zwiedzanie zamku- fortecy oraz Muzeum Wojskowego było połączone z aktywnym spędzaniem czasu, a także opalaniem się w ogrodach Jardi Botanic de Barcelona. Uczniowie zwiedzili również Stadion Olimpijski oraz przyległe tereny sportowe, zbudowane na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1992 roku. Następnie udali się do Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej, gdzie podziwiali dzieła światowej sławy malarzy oraz nowoczesną architekturę. Dodatkową atrakcją był wjazd na dach z tarasem widokowym na miasto. W godzinach wieczornych uczniowie zgromadzili się przy Magicznej Fontannie i podziwiali widowisko „ Światło i dźwięk”.
Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Guell, zaprojektowanym przez słynnego architekta Antoniego Gaudiego. Uczniowie podziwiali główne elementy zdobnicze w postaci różnobarwnych kafli i potłuczonej porcelany oraz wykonali obowiązkowe zdjęcie ze słynną kolorową salamandrą. Później odpoczywali, siedząc na najdłuższej , bo aż 152 metrowej ławce świata.
W programie wycieczki nie mogło również zabraknąć obejrzenia trwającej już ponad 100 lat budowy bazyliki Sagrada Familia, która znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Planowane ukończenie budowy, której sponsorami są prywatne osoby ma nastąpić w 2026 roku, dokładnie 100 lat po śmierci Gaudiego. Uczniowie odbyli również spacer po Parku de la Ciutadella oraz odpoczywali przy szumie fontanny Cascada.
Wyjazd był niezapomnianą okazją do poznania obyczajów, kultury i dziedzictwa narodowego Hiszpanii. Nasza młodzież miała możliwość doskonalenia umiejętności językowych w sytuacjach codziennych. Tych kilka dni uczniowie spędzili w doskonałej atmosferze, pomimo napiętego programu wycieczki. Wrażenia z pobytu w Barcelonie pozostaną niewątpliwie na długo w pamięci wszystkich uczestników wyprawy do Hiszpanii.
Organizatorzy:
E. Kupiec, M. Rudnik, I. Wierzbicka

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (13 votes cast)
Wycieczka do Barcelony, 7.5 out of 10 based on 13 ratingsPowrót do strony głównej