Konkurs „Polskie więźniarki w Ravensbrück” – relacja z gali w Krakowie

22 września 2023 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego ”Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej orgaznizowanego przez Szkołę Podstawową w Pińczycach. ZSP w Halinowie reprezentowały Anna Roguszewska z kl. 8a – laureatka I miejsca i Maja Witkowska z kl. 8c, które pod kierunkiem nauczycielki historii p. Moniki Fideckiej przygotowały nagrodzone prace. Na Anię Roguszewską, laureatkę I miejsca, czeka jeszcze nagroda główna – wyjazd w dniach 4-6 października do Poczdamu, Berlina oraz zwiedzanie Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück.


Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w bazylice św. Floriana w Krakowie. Laureatkom oraz ich opiekunom wręczono nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystość uświetniła swoją obecnością dr Wanda Półtawska – ostatnia żyjąca więźniarka Ravensbrück, jedyny świecki świadek śmierci św. Jana Pawła II. Na scenie wystąpili wokaliści Anna Bystroń – Jajkiewicz i Marcin Jajkiewicz oraz Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z siedzibą w Pińczycach. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszenie na wspólny poczęstunek.

Dr Wanda Półtawska wielokrotnie powtarzała, że „pamięć jest skarbem narodu”, a zatem organizowanie tego typu konkursów dla młodzieży to „zobowiązanie ludzi dorosłych wobec młodych” i „ obudzona pamięć – pielęgnowanie wspomnień o cierpieniach ofiar II wojny światowej, stanie na straży godności osoby ludzkiej”.

W trakcie pobytu w Krakowie udało się nam również znaleźć czas na spacer po Rynku, Wzgórzu Wawelskim, żydowskiej dzielnicy Kazimierz, odwiedziłyśmy również Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W pamięci pozostanie chwila osobistej rozmowy z dr Wandą Półtawską, podczas której podziękowałyśmy jej za świadectwo życia. Dr Półtawska zwróciła uwagę, aby dbać o patriotyczne wychowanie chłopców, uczyć ich miłości do Ojczyzny. Prośba Dostojnej Patronki Konkursu brzmi jak wyznaczenie konkretnego zadania dla nas nauczycieli i wychowawców odpowiedzialnych za „budzenie pamięci” o losach umiłowanej Ojczyzny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Konkurs „Polskie więźniarki w Ravensbrück” – relacja z gali w Krakowie, 10.0 out of 10 based on 2 ratings



Powrót do strony głównej