Akcja Żonkile w naszej szkole – 80 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie

Istniejące od 1940 roku getto w Warszawie było miejscem, gdzie zgrupowano Żydów z całego miasta i jego okolic. Oddzielenie Żydów od reszty społeczeństwa było pierwszym krokiem w niemieckim planie „oczyszczenia” tych ziem z przedstawicieli narodu żydowskiego. Na początku roku 1943 Niemcy rozpoczęli już otwarcie przygotowania do likwidacji getta w Warszawie. Było jasne, że śmierć zgromadzonych w nim Żydów jest jedynie kwestią miesięcy. Wobec nieuchronności śmierci Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB), zadecydowała o podjęciu walki zbrojnej. Żołnierze powstańczy byli bardzo słabo uzbrojeni – posiadali jedynie broń użyczoną jej przez polski ruch oporu, bądź też kupioną lub ukradzioną Niemcom. Dowódcy powstania nie wierzyli nawet w możliwość jego sukcesu. Jedynym celem walki miała być „śmierć z podniesionym czołem”, nie zaś w komorach gazowych. Walki (rozpoczęte od 19 kwietnia 1943 roku) zbiegły się w czasie z kolejną serią wywózek mieszkańców i początkowo zaskoczyły Niemców. Już wkrótce jednak wprowadzili oni do getta większe siły. Dzielnica żydowska była zrównywana dom po domu, a Niemcy mordowali wszystkich mieszkańców, bez względu na ich stosunek do powstania. Ostatecznie tłumienie zrywu trwało aż do 16 maja 1943 roku. Getto zostało zrównane z ziemią i wyludnione, mieszkańcy trafili do obozów. Mimo że powstanie nie miało żadnych szans, sami powstańcy zginęli tak jak chcieli, walcząc. Pamiętajmy o tym wydarzeniu i nie bądźmy obojętni. Reagujmy na zło i krzywdę wyrządzaną drugiemu człowiekowi. 19 kwietnia w ZSP w Halinowie żeby uczcić 80 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, uczniowie wręczali pamiątkowe żonkile. Na rozmieszczonych na korytarzach monitorach szkolnych wyświetlano prezentację przygotowaną przez uczennicę klasy 8. Podczas przerw z radiowęzła wybrzmiewała muzyka upamiętniająca to wydarzenie. Nauczyciele przeprowadzili lekcje w oparciu o materiały udostępnione w ramach akcji Żonkile przez Muzeum POLIN.
Beata Grynfelder

Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Akcja Żonkile w naszej szkole - 80 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie, 10.0 out of 10 based on 1 rating