Łódź Filmowa, Łódź Fabryczna – wycieczka 7c i 7d

W piątkowy poranek 7 października klasy 7c i 7d wraz z nauczycielkami p. Grażyną Słumińską, p. Moniką Fidecką i p. Joanną Korniluk wybrały się na szkolną wycieczkę do Łodzi – miasta filmu, przemysłu, wielokulturowości. Łódź przywitała nas piękną pogodą. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zapoznanie się z historią Łódzkiej Szkoły Filmowej – jednej z najlepszych na świecie szkół kształcącej filmowców. Tuż obok Szkoły Filmowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Tam dowiedzieliśmy się jak działa latarnia magiczna, fotoplastykon, obejrzeliśmy najstarsze aparaty fotograficzne, projektory jak i zwiedziliśmy wnętrza pałacu Karola Scheiblera. Następnie zgłębiliśmy historię Łodzi przemysłowej – zwiedziliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie duże wrażenie wywarły na nas „maszyny w ruchu”. Mogliśmy przekonać się jak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku i doświadczyć przy tym ogłuszającego hałasu.
Ważnym etapem wycieczki było przejście ulicą Piotrkowską. Podczas zwiedzania tej najsłynniejszej łódzkiej ulicy uczestniczyliśmy w grze miejskiej i trafialiśmy pod różne adresy: a to usiedliśmy przy fortepianem z Arturem Rubinsteinem, potem zaś spotkaliśmy się na ławeczce z Julianem Tuwimem, przywitaliśmy się z Misiem Uszatkiem, a na podwórzu Piotrkowskiej 88 odnaleźliśmy drewnianą kuczkę czyli żydowski szałas budowany na święto Sukkot. Z Piotrkowskiej przeszliśmy przez Pasaż Róży ( tam obejrzeliśmy na elewacjach kamienic słynną lustrzaną mozaikę autorstwa Joanny Rajkowskiej) do Manufaktury – dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, gdzie obecnie mieści się centrum rozrywkowo-handlowe. Wycieczka do Łodzi poszerzyła nasze horyzonty, to niegdyś przemysłowe miasto potrafi zaskoczyć, zaintrygować i zafascynować.

Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Łódź Filmowa, Łódź Fabryczna – wycieczka 7c i 7d, 10.0 out of 10 based on 1 rating