Oratorskie podróże marzeń, czyli podsumowanie XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy organizowany przez PTTK to konkurs, podczas którego chwalą się swoimi umiejętnościami najlepsi krasomówcy z całej Polski. Młodzi ludzie wygłaszają piękne gawędy dotyczące regionu, prezentują ciekawe informacje dotyczące historii, architektury czy kultury. Uczniowie najpierw uczestniczą w eliminacjach powiatowych, potem wojewódzkich, a następnie ogólnopolskich. W roku 2021 etap centralny odbył się w formule on-line i składał się z dwóch części. Legnicki Oddział PTTK, który odpowiada za jego organizację, zlecił przygotowanie i wysłanie nagrań z wystąpieniami uczestników. Naszą szkołę reprezentowała Marta Ziarko, laureatka etapu powiatowego i wojewódzkiego, która awansowała do II części przesłuchań ogólnopolskich.

A oto wrażenia Marty:

„Mam na imię Marta i jestem uczennicą klasy VII. Po raz pierwszy z konkursem krasomówczym miałam styczność rok temu. Pamiętam, że wygłaszałam wtedy przemówienie o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Nie spodziewałam się jakiegokolwiek wyróżnienia, a zostałam laureatką I miejsca. Dało mi to motywację i od tamtej pory chętnie opowiadam gawędy, biorąc udział w zawodach lokalnych, jak również i ogólnopolskich. To, co zyskałam dzięki tego rodzaju publicznym wystąpieniom, to na pewno większą pewność siebie. Już nie boję się patrzeć w oczy kolegów i koleżanek z klasy podczas recytacji wiersza na lekcji języka polskiego czy rozmowy z nowo poznaną osobą. Częściej też zwracam uwagę na poprawność językową w swoich wypowiedziach, a także innych osób. Według mnie warto brać udział w konkursach doskonalących umiejętność pięknego mówienia i zachęcam wszystkich, aby także spróbowali w nich swoich sił”.

Serdecznie dziękuję Rodzicom Marty za pomoc w nagrywaniu wystąpień krasomówczych i wysyłanie ich na kanał YouTube organizatora etapu ogólnopolskiego.
Marlena Pilarska

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Oratorskie podróże marzeń, czyli podsumowanie XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, 10.0 out of 10 based on 6 ratingsPowrót do strony głównej