Rekrutacja do przedszkola i do klas pierwszych
Uwaga Rodzice. Od 8 marca rusza rekrutacja do przedszkola. Od lutego rekrutujemy uczniów z obwodu szkoły do klas pierwszych.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów czynności w rekrutacji zawiera
Obserwujmy zakładki z prawego menu. Tam zamieszczamy informacje o wszystkich rekrutacjach: przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa.
Które dzieci idą do klasy pierwszej w roku szkolnym 2021/2022?
Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat (rok urodzenia 2014) oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. (rok urodzenia 2015)
Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko sześcioletnie jeżeli dziecko:
- korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
- posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 prawa oświatowego oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Dziecko sześcioletnie, które zostało wcześniej przyjęte do szkoły podstawowej, jest zwolnione z obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Rodzice dziecka podlegajÄ…cego obowiÄ…zkowi szkolnemu sÄ… zobowiÄ…zani do:
- dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;
- zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne;
- zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć;
- informowania, w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11 prawa oświatowego.