Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach

Corocznie 20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Pingwiny to niezwykłe ptaki. Mogliśmy się o tym przekonać na lekcji. Obejrzeliśmy filmy przyrodnicze o ich życiu. Podziwialiśmy ich niezwykłą technikę pływacką. Przekonaliśmy się, że potrafią przemieszczać się szybko stylem saneczkowym (o ile jest śnieg). Na świecie żyje 17 gatunków tych niezwykłych ptaków, wszystkie na półkuli południowej, z czego tylko dwa gatunki pingwinów zamieszkują kontynent Antarktyczny (o ile można tak powiedzieć o ptakach, które ¾ życia spędzają w morzu). Wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Co im zagraża? Utrata siedlisk, zmiany klimatyczne, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, przełowienie oceanów (zarówno ryb jak i krylu na paszę dla akwakultur), zanieczyszczenie oceanów, śmieci a także wycieki olejów.

Stosunkowo nowym zagrożeniem jest turystyka. Świętując ten dzień chcieliśmy Wam przybliżyć życie pingwinów. O to postarały się wolontariuszki z „Animals Halinów”. Martyna Pustoła i Aleksandra Wójtowicz z klasy 4d zrobiły ciekawą gazetkę, którą możecie studiować na korytarzu szkolnym. Wielu uczniów narysowało uroczego pingwina. Wszystkie się do Was uśmiechają i proszą o pomoc. Jak można im udzielić? To proste: możesz wspierać organizacje zajmujące się ochroną przyrody, zmniejszać swój ślad ekologiczny, jeśli jesz ryby i owoce morza, kupuj tylko takie z certyfikatami odpowiedzialnego rybołówstwa, podejmuj działania chroniące klimat, oszczędzaj energię, przesiądź się na rower, nie lataj samolotami, sadź drzewa. Życzymy powodzenia.
Źródło strona ekokalendarz
Dziękuję wszystkim uczniom za udział w akcji – KOCHAMY PINGWINY.
Wolontariusze oraz opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu „Animals Halinów” Małgorzata Cudny

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (22 votes cast)
Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach, 9.6 out of 10 based on 22 ratingsPowrót do strony głównej