Mała Akademia Wiedzy „Cogito ergo sum”mala akademia wiedzy maw

Program Małej Akademii Wiedzy „Cogito ergo sum”
przeznaczony jest dla uczniów z klas IV-VI do realizacji poza zajęciami lekcyjnymi w celu zagospodarowania wolnego czasu uczniom oraz rozbudzania zainteresowań uczniów różnorodnością kulturową regionów świata.
Zajęcia edukacyjno–artystyczne
 pogłębiają wiedzę o innych krajach,
 uwrażliwiają na odmienność kulturową, etniczną i religijną,
 uczą tolerancji, zrozumienia i poszanowania odmienności,
 burzą stereotypy dotyczące mieszkańców innych krajów.
Koniecznie zobacz jak działa Mała Akademia Wiedzy.
Mała Akademia Wiedzy

Cogito ergo sum…
ZAPRASZA
na warsztaty artystyczne.
Czwartek 14.35 – 16.15 s. 17
W tym roku poznajemy kulturę Rosji.

Zapraszamy M. Cudny, M. Chróscik
Zaproszenie —>>>


Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Na zajęciach Małej Akademii Wiedzy poznajemy kulturę, zwyczaje i tradycje różnych krajów. Uczniowie mają możliwość przyjrzenia się życiu swoich rówieśników z poszczególnych zakątków świata. Podejmujemy także trudne tematy. 15 stycznia obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W nawiązaniu do tego dnia zastanawialiśmy się wspólnie nad prawami człowieka i przyczynami ich łamania ich na świecie. Swoje emocje wywołane tym tematem, uczestnicy zajęć MAW przedstawili w formie rysunków umieszczonych na wystawie.
M. Cudny, M. Chróścik


Chwała Tobie Panie
Pod tym tytułem dnia 22 grudnia 2016 roku odbyły się jasełka szkolne, które przypomniały nam, jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście go obchodzimy. Polacy kochają Święta Bożego Narodzenia, ale nie można zapominać o tym, iż podobnym uczuciem ów grudniowy okres darzą także inne kraje i zamieszkujące je społeczeństwa. Dobitnie o tym, że świętowanie niejedno ma imię i oblicze, można było przekonać się w dniu 22 grudnia w ZSP w Halinowie. Podczas wigilijnej opowieści uczestnicy warsztatów Małej Akademii Wiedzy oraz uczniowie z klas 4 przedstawili teatralnie, muzycznie i baletowo, jak wygląda Boże Narodzenie w Afryce, Azji, Ameryce i Rosji, bowiem na wszystkich kontynentach naszej Ziemi ludzie różnych ras i języków czekają na Zbawiciela Pan Jezus przychodzi do nas codziennie na różne sposoby, jeśli tylko mamy serca otwarte na Jego przyjęcie. Chrystus narodzony jednoczy wszystkie kraje, kontynenty, wszystkich swoich wyznawców.

Zobacz więcej —>>>


 

Kultura i sztuka Azji

01. Azja kontynent.
02. Cywilizacja.
03. Chiny
04. Pismo chińskie.
05. Imiona chińskie.
06. Obyczaje społeczne.
07. Wierzenia i tradycje Chin.
08. Chiński smok i sztuka ludowa.

09. Boże Narodzenie i Jasełka.
10. Maski chińskie.
11. Kulinaria azjatyckie.
12. Tradycyjne malarstwo Japonii.
13. Muzyka, instrumenty, taniec.
14. Japonia.
15. Azja – sesja zdjęciowa.
16. Azjo moja.


2012/2013 Kultura i sztuka Afryki

01. Kolebka ludzkości.

02. Ślubuję…

03. Pismo etiopskie.

04. Ogólnopolski konkurs

05. Flaga.

06. Boże Narodzenie

07. Wyroby ceramiczne.

08. Maski.

09. Kuchnia afrykańska.

10. Oryginalna biżuteria.

11. Malowanie twarzy.

12. Afryko moja.


Odkrywamy Amerykę Południową

W tym roku szkolnym Mała Akademia Wiedzy – Cogito ergo sum… postanowiła zmierzyć się z zagadnieniem kultury Ameryki Południowej. Podczas warsztatów artystycznych w I semestrze uczestnicy zapoznali się z geografią kontynentu – charakterystycznymi roślinami, zwierzętami oraz klimatem. Spośród możliwości wyboru krajów i kultur kontynentu najciekawsza dla uczniów okazała się kultura Indian. Odkrywając kulturę plemion indiańskich wykonywaliśmy pióropusze, charakterystyczną biżuterię oraz instrumenty muzyczne. Interesującym tematem zajęć były wierzenia Indian oraz stworzenie własnych łapaczy snów. W czasie spotkań towarzyszyła nam indiańska muzyka.


Niezwykłym wydarzeniem w życiu Małej Akademii Wiedzy było spotkanie kultur, na którym pojawili się uczestnicy warsztatów wcześniejszych edycji. Miło nam było gościć absolwentów szkoły podstawowej, uczniów z gimnazjum, którzy brali udział w pierwszej edycji warsztatów – Afryka (Etiopia) w roku szkolnym 2012/13. Przybyli także uczniowie zajęć dotyczących Azji 2014/15. Poszczególne grupy uczniów wykonały potrawy pochodzące z trzech kontynentów. Po dokonaniu prezentacji wyrobów kulinarnych wszyscy zasiedli do wspólnego stołu w specjalnie przygotowanej sali z niezwykłą dekoracją przedstawiającą prace uczniów. Dziękujemy za przybycie naszym gościom: dyr L. Kołakowskiej, wicedyr E. Kupiec, E. Dziumak, mamie Adriana Lemy, która w sposób niezwykle ciekawy opowiadała o tradycjach i kulturze Etiopii oraz przybyłym rodzicom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz przeczytania ciekawostek dotyczących naszej wspólnej pracy na stronie internetowej szkoły.
ORGANIZATORZY:
M. Cudny, M. Chróścik