Przystanek Gelsenkirchen!

7 grudnia 2014 gimnazjaliści z Halinowa: Marta Dawidowska, Joanna Ogonowska, Jan Olewiński , Wiktor Sado, Stanisław Perkowski i Bartłomiej Jonasz wyjechali w podróż do Gelsenkirchen, w Zagłębiu Ruhry w Niemczech w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Grupą uczniów opiekowały się koordynator projektu p. Krystyna Tulewicz i nauczycielka historii p. Beata Grynfelder. Do Gelsenkirchen przyjechali także uczniowie i nauczyciele z Austrii, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Finlandii i Turcji.

Oto relacje naszych uczniów z wyjazdu do partnerskiej szkoły:

Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni przez p. Mer miasta do Ratusza, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o mieście. Przygotowany został poczęstunek i zostaliśmy obdarowani pamiątkami.

W szkole, która nas gościła uczy się głównie młodzież pochodzenia tureckiego. Poznaliśmy także kilku uczniów pochodzenia polskiego. Uczestniczyliśmy w lekcjach plastyki, muzyki i wychowania fizycznego.

Zgodnie z założeniami projektu „Tell me your story” każda partnerska szkoła prezentowała swoją interpretację bajki Braci Grimm „Jaś i Małgosia” . Uczniowie polscy pokazali film, który nakręcono w plenerze. Międzynarodowa widownia w Gelsenkirchen oceniła bardzo wysoko naszą pracę.

Mieszkaliśmy w domach naszych niemieckich kolegów, gdzie zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i z ogromną życzliwością.

Przygotowany program zwiedzania był bardzo ciekawy. Zobaczyliśmy Gelsenkirchen i największą kopalnię węgla Zeche Zollverein w Essen, która dzisiaj jest już tylko obiektem muzealnym. To kompleks przemysłowy na północy Essen w zachodnich Niemczech, który obejmuje kopalnię węgla kamiennego i koksownię. Nazwa kompleksu pochodzi od Niemieckiego Związku Celnego, XIX-wiecznej organizacji gospodarczej, której działalność przyczyniła się do zjednoczenia Niemiec. Kopalnia powstała w 1851 r. i od lat 50. XX w. kompleks uważany był za największy tego rodzaju w Europie. Wskutek narastających problemów ekonomicznych kopalnię zamknięto w 1986 a koksownię w 1993 roku.

Kompleks – po zamknięciu objęty ochroną konserwatorską – tworzy unikatowe świadectwo historii techniki i architektury przemysłowej XX w. i stanowi jedną z głównych atrakcji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

W 2001r. kompleks Zollverein został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Do ważnych atrakcji należało zwiedzanie Veltins-Arena, stadionu znanego niemieckiego klubu sportowego FC Schalke 04, założonego w 1904r. Dowiedzieliśmy się, że historia klubu piłkarskiego pamięta wielu polskich piłkarzy i wśród nich również kapitana drużyny Tomasza Wałdocha.

Miło wspominamy pobyt w Gelsenkirchen. Poznaliśmy wielu rówieśników, zwiedziliśmy region Zagłębia Ruhry, poznaliśmy jego historię i geografię oraz szlifowaliśmy język angielski. Wrażenia z pobytu pozostaną na długo w naszej pamięci. Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym 2015r. w Halinowie, będziemy wówczas gościć kolegów i koleżanki z siedmiu europejskich krajów.

Marta Dawidowska, ucz. Kl. IIIe gimnazjum

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
Przystanek Gelsenkirchen!, 9.5 out of 10 based on 2 ratingsPowrót do strony głównej