Irlandzka Przygoda z Comeniusem

26 kwietnia grupa ośmiu uczniów gimnazjum wyjechała w ramach programu Comenius Partnerskie Projety Szkółdo Letterkenny, w Irlandii. Grupą opiekowały się pani dyrektor Ewa Dziumak, nauczycielka geografii pani Anna Kacprzak i koordynator projektu Krystyna Tulewicz.

Po przyjeździe do Letterkenny rodziny irlandzkie powitały gości i zaprosiły do swoich domów.

Pierwszy dzień spędziliśmy w gościnnej szkole Gairmscoil Chu Uladh. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, natomiast nauczyciele zostali oprowadzeni po szkole poznając szkołę i irlandzki system nauczania. Gospodarze przygotowali ciekawy program artystyczny, natomiast partnerskie szkoły przedstawiły interpretacje opowieści „ Cuchulainn i Ferdia”. Nasi uczniowie przygotowali film animowany, który bardzo podobał się uczestnikom spotkania. Animacje przygotował Wiktor Sado, natomiast w role bohaterów wcielili sięCelina Bojakowska, Paulina Czerkas, Natalia Cymerska, Jan Olewiński, Michał Gójski, Oliwia Belta, Piotr Galemba, Marta Dawidowska , Anna Śliwińska i Daniel Kozłowski, użyczając swoich głosów. Także część poprzedzającą opowieść prezentującą nasz kraj, miasto i szkołę, która została przygotowana w wersji filmowej, widownia przyjęła z aplauzem.

Szkoła goszcząca przygotowała wiele atrakcji. W programie zwiedzania dalekiego Ulsterru znalazły się najwyższy w Europie klif SlieveLiagna południowo-zachodnim wybrzeżu hrabstwa Donegal nad Oceanem Atlantyckim, piękny XVIII- wieczny zamek Glenveagh wybudowany w malowniczej dolince oraz rejs po urokliwej Zatoce Donegalskiej.Urzekło nas piękno flory i fauny Zielonej Wyspy.

Kolejny dzień spędziliśmy w szkole, gdzie mieliśmy okazję ćwiczyć kroki tańca irlandzkiego, a nawet próbować sił w tradycyjnym sporcie Irlandii- piłce ręcznej. Czas upłynął bardzo szybko. Pobyt w gościnnej Irlandii zakończylismy współnym obiadem w Arenie, gdzie młodzież miała okazję także grać w kręgle w towarzystwie swoich kolegów.

Wizyta w Irlandii pozwoliła przybliżyć i lepiej poznać kulturę i tradycje tego kraju. Uczniowie mieli okazje nawiązać nowe znajomości i ćwiczyć umiejętności językowe szczególnie w kraju, gdzie mieszkańcy posługują się na co dzień językiem angielskim.

Krystyna Tulewicz
Koordynator projektu

Oto wrażenie jednego z uczestników wyjazdu do Irlandii: wyjazd do Irlandii był dla mnie wspaniałym przeżyciem. Pobyt tam dał mi szansę poznać tamtejszą kulturę i zwyczaje oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe. Irlandia to kraj, w którym się zakochałem. Wspaniałe krajobrazy i bardzo życzliwi mieszkańcy. Jest to kraj, który na pewno w przyszłości odwiedzę ponownie i nie zniechęci mnie nawet kapryśna pogoda.

Piotr Galemba kl. IIIe

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (14 votes cast)
Irlandzka Przygoda z Comeniusem, 7.0 out of 10 based on 14 ratingsPowrót do strony głównej