JASEŁKA 2014
„A POKÓJ NIECH BĘDZIE Z NAMI”

19 grudnia 2014r. był dniem, który stał się niejako przedsmakiem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie – „A pokój niech będzie z nami”. Spektakl umiejętnie łączący pantomimę, dialog, śpiew i muzykę z wyobraźnią małych aktorów, poza esencją emocji, symboliki i wrażliwości miał na celu przekazanie opisu Bożego Narodzenia na podstawie Ewangelii. Treść jasełek pozwoliła widzom odnaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego obchodzimy Święta Bożego Narodzenia? Atmosfera spektaklu wspierana przez dynamiczną muzykę Arki Noego była niezwykła, aktorzy zaoferowali nam całą paletę pięknych wrażeń. Na początku widzowie mogli mieć wrażenie, że zobaczą spektakl banalny o niezbyt głębokiej historii. Nic bardziej mylnego…

O B S A D A
Anioł 1
Oliwia Lewandowska
Anioł 2
Natalia Woźniak
Anioł 3
Martyna Zbroińska
Anioł 4
Julia Pazio
Dzieci
Marcela Terlecka
Weronika Piekut
Emil Filipowski
Aleksandra Tyczyńska
Michał Galemba
Weronika Kuka
Aleksandra Mirosz
Ula Piotrowska
Monika Kwiatkowska
Bałwanek
Michał Galemba
Antek
Wiktor Podrucki
Pani katechetka
Ula Piotrowska
Maryja
Urszula Grymuza
Józef
Brajan Domurad

Kolędnicy
Uczniowie z klasy IG
Krzysztof Barszczak, Antoni Czajka, Franciszek Dróżdż,
Lena Gańko, Jakub Gawinek, Maja Jakubowicz,
Sylwia Jakubowicz, Zofia Jóźwik, Patrycja Kosiorek,
Adam Kowalik, Bartłomiej Linde, Jan Mielcarz,
Zuzanna Mieszkowska, Ignacy Paulinek, Feliks Perkowski, Weronika Pustoła, Natalia Rusak, Norbert Szuba,
Zofia Tomaszewska, Damian Trąbicki, Urszula Uścińska,
Oliwia Więcek, Dawid Woronowicz

Wychowawca kl. Ig
Agnieszka Bondyra
SCENOGRAFIA
Małgorzata Cudny
Milena Chróścik
Uczniowie SP
ZDJĘCIA
Dariusz Baj
Karol Trojniel
MONTAŻ FILMU
Marcin Maciejewski

REŻYSERIA
Małgorzata Cudny

Akt IV

To ważna odsłona. Kulminacyjny moment, w którym w sposób nieoczekiwany, wyjaśniają się wszystkie dotychczasowe wątpliwości nie tylko aktorów, którzy wcielili się w postać szkolnych dzieci, ale również współczesnego widza.

Akcja rozgrywa się w szkole. Pani na lekcję religii przynosi tajemnicze pudło. Dzieci odnajdują w nim kukiełki. Bawią się w teatr. Scenariuszem sztuki okazuje się być historia Bożego Narodzenia zapisana w Nowym Testamencie. Antek, sceniczny czarny charakter, który ma wciąż najwięcej wątpliwości na temat narodzin Jezusa, nieustannie neguje prawdę o Bożym Narodzeniu.

Dylematy przerywa niebiańska muzyka. Oto, ku zdziwieniu wszystkich, do klasy w asyście aniołów wchodzi Matka Boża tuląca Dzieciątko oraz św. Józef. Wzruszający dialog dzieci z Rodziną Świętą puentuje pięknie zaśpiewana kolęda przez M. Terlecką i W. Kuka pt: „Zaśnij Dziecino”.

Wyciszenie na scenie przerywają uczniowie z klasy Ig, którzy wcielając się w rolę małych kolędników przy dźwiękach piosenki Arki Noego, z przecudnym wdziękiem zaśpiewali „Świeć gwiazdeczko świeć, do Jezusa prowadź mnie”. Królowie, pastuszkowie, aniołki, diabełki, dziewczynki w strojach krakowskich, wszyscy kłaniają się przed Dzieciątkiem. Chłopcy nonszalanckim gestem zdejmują czapki z głów i przyklękają na kolano z majestatyczną czcią. Publiczność wynagradza kolędników gromkimi brawami..

Jasełka kończy wspólny śpiew piosenki Arki Noego „Przebaczone winy, darowane długi” i dynamiczny taniec aktorów ku miłemu zaskoczeniu całej publiczności. Niewątpliwie, wzruszającym stał się widok podniesionych dłoni zarówno aktorów jak i publiczności, którzy na słowa „a pokój niech będzie z nami” wyciągali dłonie w kierunku nieba, wyrażając w ten sposób cześć Narodzonemu Jezusowi. Powiewająca biało-czerwona flaga nadawała wszystkiemu niewiarygodnie piękny charakter patriotyzmu. Gradacja uczuć i emocji nadała jasełkom dodatkowej wymowy. Ostatnie słowa wypowiedziane przez św. Józefa i Maryję są ponadczasowe , napawają optymizmem i radością.

Józef:  Spójrzcie dzieci On was słucha
i radują Go te słowa.
Dwa tysiące lat i dłużej,
On was kocha wciąż od nowa.

Maryja:  Więc otwórzcie Mu swe serca
i zaproście w swoje życie.
On was nigdy nie opuści,
łaskę swoją da obficie.

BOŻE NARODZENIE JEST DLATEGO,
ABY PROMYK BOŻEJ MIŁOŚCI
ZAGLĄDNĄŁ DO NASZEGO SERCA
BOŻE NARODZENIE JEST DLATEGO,
ŻEBY SIĘ UCZYĆ MIŁOŚCI,
ŻEBY PODAWAĆ SOBIE RĘCE,
ŻEBY UŚMIECHAĆ SIĘ DO SIEBIE,
ŻEBY SOBIE PRZEBACZAĆ.

Organizator:
Małgorzata Cudny

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.4/10 (25 votes cast)
, 5.4 out of 10 based on 25 ratingsPowrót do strony głównej