U naszych przyjaciół w Estonii…

W dniach 18-22 maja uczestniczyliśmy w wyjeździe do Estonii w ramach europejskiego programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Brali w nim udział uczniowie: Wiktoria Zabłocka, Daniel Kozłowski i Michał Gójski pod opieką koordynatora projektu – p. Krystyny Tulewicz oraz nauczycielki języka polskiego – p. Wioletty Augustyniak.

Miejscem docelowym naszego wyjazdu była miejscowość o nazwie Valguu, gdzie mieszkaliśmy w estońskich rodzinach. Znajdowała się tam również szkoła, która mieści się w odrestaurowanym budynku z XIX w. Wraz z goszczącymi nas kolegami z Estonii oraz pozostałymi gośćmi z Europy zwiedzaliśmy zabytkowy budynek, poznawaliśmy rozkład zajęć uczniów oraz uczestniczyliśmy w specjalnie przygotowanych dla nas zajęciach sportowych. Miłym zaskoczeniem była dla nas piękna, słoneczna pogoda, sprzyjająca zabawom plenerowym oraz spacerom, zwłaszcza po urokliwym parku, położonym wokół szkoły nad wartko płynąca rzeczką.

W tym dniu zaplanowany został także pokaz prezentacji uczniowskich ze wszystkich krajów partnerskich. Obejrzeliśmy wiele różnorodnych prac przygotowanych przez naszych europejskich przyjaciół. Halinowski projekt – tym razem komiks, zdobył uznanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli z krajów partnerskich.

W kolejnym dniu zagranicznej wizyty mieliśmy okazję skorzystać z sauny – zapożyczonego od Finów wynalazku o niesamowitych wręcz właściwościach zdrowotnych, potem kąpaliśmy się w basenie.
W czasie wyjazdu do urokliwego miasteczka Paide zwiedzaliśmy Muzeum Historii Estonii – tam poznaliśmy dzieje tego kraju od czasów najdawniejszych aż do nam współczesnych. Jest to tym ciekawiej urządzony obiekt, że mieści się w wieży, a okresy historii są ułożone chronologicznie od podstaw budynku aż po jego szczyt.

Po powrocie do szkoły w Valguu czekała na nas miła niespodzianka – Wiosenny Koncert, podczas którego estońscy uczniowie zaprezentowali bogaty wachlarz talentów: wokalny, taneczny, sportowy a także aktorski. Później zaproszono nas na uroczystą kolację, gdzie wręczono wszystkim uczestnikom projektu Comenius specjalne certyfikaty.

Ostatniego dnia przed powrotem do kraju zwiedzaliśmy Tallin – stolicę Estonii. Szczególnie w pamięci zapadła nam Starówka miejska pełna starych, wąskich, wijących się uliczek, pamiętających jeszcze czasy średniowiecza, za jedną z najbardziej romantycznych uważana jest Katariina käik tj. Pasaż św. Katarzyny. Natomiast w samym centrum Starówki znajduje się Plac Ratuszowy otoczony wieloma gmachami, z których każdy ma swoją historię. Obecnie odbywa się na nim mnóstwo festiwali i targów, na których najlepsi mistrzowie przedstawiają swoje wyroby.

Z Estonii do Polski wróciliśmy 22 maja. Czas spędzony w tym małym nadbałtyckim kraju, miło wspominamy. Poznanie kultury i obyczajów innego narodu oraz możliwość doskonalenia umiejętności językowych jest wspaniałym doświadczeniem dla młodych, ciekawych świata ludzi.

Michał Gójski
Daniel Kozłowski
Wiktoria Zabłocka

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (6 votes cast)
U naszych przyjaciół w Estonii…, 7.0 out of 10 based on 6 ratingsPowrót do strony głównej