1- 8 czerwca XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Po raz kolejny w naszej szkole, w ramach prowadzonej akcji Cała Polska czyta dzieciom, zorganizowany został Tydzień Czytania. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem:

„Czytanie – mądra rzecz”

Obchody rozpoczęliśmy w bibliotece szkolnej spotkaniem autorskim z udziałem p. Barbary Ciwoniuk. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klas II gimnazjum. W czasie spotkania pisarka zaprezentowała dorobek swojej pracy literackiej, przedstawiając przy tym pobudki, które wpłynęły na tematy napisanych przez nią książek. Autorka w swoich utworach porusza problemy współczesnej młodzieży, m.in.: wykluczenie, samotność, konflikty z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawność, śmierć bliskich. Losy bohaterów jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba, szukać wyjścia z trudnej sytuacji. Młodzież z zaciekawieniem słuchała pani Barbary, chętnie zadawała pytania i uczestniczyła w dyskusji. Spotkanie było też okazją, aby zakupić książkę z autografem pisarki.

Następnego dnia uczniowie klasy IIId gimnazjum przybyli do biblioteki, aby w kameralnym gronie i klimatycznym miejscu obejrzeć spektakl pt. „Lekcja”, przygotowany przez grupę teatralną „Skruda” na podstawie fragmentu sztuki E. Ionesci. Spektakl spodobał się uczniom, którzy gromkimi brawami docenili warsztat aktorski młodych artystek.

Kolejnego dnia nasi najmłodsi uczniowie opuścili mury szkolne i udali się do Centrum Rehabilitacji „Pod Dębami”. Na miejscu spotkali się z rehabilitantem p. Maciejem Zawadzkim, który z aktorskim zacięciem przeczytał „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Uczniowie dowiedzieli się też, jak ważne jest przyjmowanie prawidłowej postawy podczas czytania i uczenia się. Dodatkową atrakcją był przygotowany przez pana Macieja zestaw ćwiczeń. Maluchy opuściły budynek z uśmiechem na buziach.

Z kolei w czwartek drugoklasiści ze szkoły podstawowej udali się do Urzędu Miejskiego w Halinowie. Uczniów przyjął pan sekretarz Robert Grubek, który najpierw zapoznał dzieci z pracą urzędu, a następnie pięknie przeczytał opowiadanie Siergieja Michałkowa pt. „Nie płacz, Koziołku”. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły panu sekretarzowi kwiaty i podziękowały za mile wspólnie spędzony czas.

Ostatniego dnia obchodów do wspólnego czytania zaprosiliśmy panią dyrektor Ewę Kupiec. Zerówiaczki z radością wysłuchały bajki „O Kaprysi – Gabrysi”. Humorystycznie i pouczająco przedstawione przygody tytułowej bohaterki, sprawiły, że maluchy dobrze się bawiły. Były zachwycone wspaniałym głosem i aktorskim talentem pani dyrektor.

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zakończyliśmy konkursem krasomówczym pt. „Tę książkę warto przeczytać…”. Ambitni, elokwentni i oczytani uczniowie pięknie opowiadali o wybranych przez siebie lekturach z zakresu literatury popularnej i młodzieżowej, polecając ich przeczytanie. Jurorzy wyłonili następujących zwycięzców:

I miejsce – Michał Gójski kl. IIe
II miejsce – Celina Bojakowska kl. IId
III miejsce – Patrycja Opala kl. IIc

To niezwykłe ogólnopolskie przedsięwzięcie daje wiele radości osobom czytającym, gdy widzą uśmiechnięte buzie słuchaczy. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.2/10 (11 votes cast)
1- 8 czerwca XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, 7.2 out of 10 based on 11 ratingsPowrót do strony głównej