Rewizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Macedonii

28 uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Halinowie wyjechało w dniach 19.05 – 25.05.2014r. z rewizytą do Macedonii w ramach wymiany międzyszkolnej. Grupą opiekowali się p. Ewa Dziumak dyrektor szkoły, p. Magdalena Rudnik, p. Anna Ludwiniak, p. Renata Parobczak, p. Iwona Wierzbicka i p. Marcin Maciejewski.

Po pokonaniu 1900 km i przyjeździe do Makedonskiego Brodu dyrektor szkoły im. St. Klimenta Ohridskiego – p. Toni Stavreski, nauczyciele miejscowej szkoły, uczniowie oraz mieszkańcy przygotowali nam bardzo huczne powitanie. Makedonski Brod to miasto w zachodniej Macedonii nad rzeką Treską, które zamieszkuje 3.740 osób.

Następnie obejrzeliśmy prezentację o Macedonii, mieście goszczącym nas oraz o miejscowej szkole. Potem odbyło się spotkanie integracyjne młodzieży polskiej i macedońskiej. Na hali sportowej uczniowie mogli rywalizować w różnych zespołowych i indywidualnych konkurencjach, m.in. na torze przeszkód. Walka o zwycięstwo przebiegała w sportowej atmosferze i duchu rywalizacji przy gorącym macedońsko-polskim dopingu kibiców i rodziców. Uczniowie mieszkali u macedońskich kolegów i koleżanek, których rodziny przyjęły gości bardzo serdecznie.

Zgodnie z wcześniej ustalonym programem macedońsko-polska grupa uczniów spędziła kolejny dzień w szkole, uczestnicząc w lekcjach matematyki, informatyki, chemii. Odwiedziliśmy również dzieci z miejskiego przedszkola i uczestniczyliśmy w pokazie tradycyjnego tańca macedońskiego. W porze przedpołudniowej udaliśmy się z wizytą do burmistrza miasta Makedonski Brod – p. Milosima Vojneski. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze.

Kolejnym punktem programu był wyjazd do miejscowości Samokov i odwiedziny w miejscowej szkole. Wspólnie z uczniami tamtejszej szkoły udaliśmy się pod pomnik Józefa Obrębskiego – znanego polskiego etnografa, który w Macedonii prowadził zapis danych o strukturze społecznej i kulturalnej tego kraju. Po oddaniu hołdu i złożeniu kwiatów pojechaliśmy do miejscowości Mogilec. Potem zwiedziliśmy kościół, a następnie uczestniczyliśmy w lekcji języka angielskiego na świeżym powietrzu. Odbyły się również zabawy i gry sportowe. Wielką niespodzianką okazała się konkurencja przeciągania liny przez strumień rzeki pomiędzy dyrektorami partnerskich szkół. Po sportowych emocjach w drodze powrotnej udaliśmy się do jaskini Peshna. Wieczorem odbył się w sali gimnastycznej koncert muzyczny orkiestry oraz pokaz musztry zawodowej armii macedońskiej.

Trzeci dzień – to kolejne atrakcje i wyprawa do miejscowości Ohrid, gdzie znajduje się największe i najgłębsze jezioro w Macedonii (286 metrów). Zwiedziliśmy Stare Miasto, Fortecę Samuil, amfiteatr, średniowieczną cerkiew św. Jovana Kaneo oraz wiele innych atrakcji. Niezapomniane wrażenie pozostawił rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim. Przepiękne krajobrazy, przejrzysty błękit wody oraz wspaniałe widoki i niesamowita architektura prawosławnego klasztoru św. Nauma z X wieku pozwoliły wzbogacić naszą wiedzę o Macedonii – kraju 12 razy mniejszym od Polski. Jezioro Ochrydzkie wraz z leżącym nad nim miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostatni dzień pobytu w Makedonskim Brodzie uczniowie spędzili wraz z rodzinami, a nauczyciele wspólnie z nauczycielami z Macedonii. Mieliśmy okazję zwiedzić Skopje – stolicę Macedonii oraz Muzeum macedońskiej państwowości i walki o niepodległość.

Stolica położona jest w kotlinie nad rzeką Wardar i liczy jedynie 700 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1963 roku, ale podniosło się z ruin. Na każdym kroku trafimy tu na ślady wielkiej historii, nierozerwalnie związanej z bohaterem tego kraju – Aleksandrem Wielkim. Upamiętnia go nie tylko gigantyczny, 22-metrowy pomnik „Wojownika na koniu” stojący na Placu Macedońskim w centrum miasta, ale także międzynarodowe lotnisko noszące jego imię. W Skopje urodziła się jedna z najsłynniejszych laureatek Pokojowej Nagrody Nobla – Agnese Gonxhe Bojaxhiu, znana światu jako Matka Teresa z Kalkuty.

W godzinach wieczornych uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym przedstawieniu szkolnym w Domu Kultury w Makedonskim Brodzie z okazji obchodów Dnia św. Cyryla i Metodego. Były powitania, gratulacje, macedońskie śpiewy i tańce. Bardzo ważnym elementem naszej wizyty w Macedonii było także nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową w Halinowie i Szkołą Podstawową w Makedonskim Brodzie. W obecności burmistrza p. Milosima Vojneski, mieszkańców, uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły im. Klimenta Ohridskiego pani dyrektor Ewa Dziumak podpisała dokument.

Program przygotowany przez Macedończyków był bardzo bogaty i ciekawy. Mieliśmy okazję poznać kraj, jego historię i styl życia macedońskich rodzin. Posługiwaliśmy się językiem angielskim oraz poznawaliśmy podstawowe zwroty w języku macedońskim.

Nasza siedmiodniowa europejska podróż (przejeżdżaliśmy przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię) pozostawiła wiele niezapomnianych wrażeń, pozwoliła wzbogacić wiedzę o kulturowym dziedzictwie krajów, które zwiedziliśmy, a jednocześnie nawiązać wiele nowych przyjaźni.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.7/10 (22 votes cast)
Rewizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Macedonii, 8.7 out of 10 based on 22 ratingsPowrót do strony głównej