Z Comeniusem w Finlandii

Dnia 2 lutego 2014 roku uczennice halinowskiego gimnazjum – Karina Jankowska, Magda Kamińska, Marta Piotrowska i Agnieszka Majchrzak wyjechały do Kuopio w ramach projektu unijnego Comenius Partnerskie Projekty Szkół pod opieką pani dyrektor Ewy Dziumak i koordynatora projektu pani Krystyny Tulewicz.

Kuopio to miasto położone w środkowej Finlandii. Jest nazywane „błękitną perłą pojezierza fińskiego”, a sama Finlandia „krajem tysiąca jezior”, ponieważ jej dużą powierzchnię zajmują jeziora.

Po szczęśliwym przylocie, z lotniska udałyśmy się do domów rodzin goszczących. Gospodarze przyjęli nas bardzo gorąco. Opowiedzieli nam o zwyczajach panujących w Finlandii, nauczyli niektórych zwrotów i słówek. Ponadto codziennie zabierali nas w ciekawe miejsca, takie jak lodowisko utworzone na środku zamarzniętego jeziora, czy centrum handlowe Matkus.

W poniedziałek rano, brałyśmy udział w zajęciach w szkle podstawowej w Kuopio. Oprócz tamtejszych uczniów spotkałyśmy tam również młodzież z Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Estonii, Irlandii i Turcji. Zostałyśmy oprowadzone po szkole, a następnie opowiadałyśmy uczniom o Polsce oraz o różnicach między naszą szkołą a fińską, które zdążyłyśmy zauważyć. Uczestniczyłyśmy także w lekcjach klasy szóstej, czwartek i pierwszej.

Popołudnie spędziłyśmy w domach, natomiast wieczorem odbyła się uroczysta prezentacja materiałów przygotowanych przez wszystkie kraje. Głównym tematem spotkania był fiński epos narodowy „Kalewala” Eliasa Lonnrota.

Po bogatym programie artystycznym przygotowanym przez najmłodszych uczniów z Finlandii, obejrzałyśmy prezentacje przedstawicieli partnerskich szkół. Przedstawiłyśmy również naszą wersję „Kalewali”. Fragment eposu przysłała pani Pia H zaś scenariusz przygotowaliśmy pod kierunkiem pani Krystyny Tulewicz. Inscenizację przygotowaliśmy pod kierunkiem Pani Wioletty Augustyniak i Pani Joanny Popławskiej, którą sfilmowała Pani Edyta Pieprzyk..Nasza prezentacja zdobyła uznanie wszystkich obecnych na sali. Szczególną uwagą cieszyła się także animacja wykonana z plasteliny przez uczniów z Irlandii.

Następnego dnia wyruszyliśmy na krótką wycieczkę autokarową po Kuopio. Jej główną atrakcją było wejście na wieżę nadawczą na wzniesieniu Puijo, gdzie znajduje się również kompleks skoczni narciarskich. Na największej z nich, corocznie organizowane są zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Podczas wycieczki naszą przewodniczką była Pani Pia, nauczycielka języka angielskiego w szkole gospodarzy. Popołudnie i wieczór spędziłyśmy u rodzin goszczących, odpoczywając po dniu pełnym wrażeń.

W środę ponownie udałyśmy się do szkoły. Oprócz zajęć lekcyjnych spędzałyśmy czas na świeżym powietrzu razem z uczniami z Finlandii oraz z krajów partnerskich. Jeździłyśmy na nartach biegowych, łyżwach oraz bawiłyśmy się na śniegu.

Na pożegnanie, ostatniego dnia uczestnicy projektu spotkali się na stoku narciarskim Kasurila, oddalonym od Kuopio około godzinę jazdy samochodem. Wspólnie z rodzinami, nauczycielami i młodzieżą z za granicy zjeżdżałyśmy z górki na sankach, a niektórzy nawet na nartach czy snowboardzie. Piekłyśmy kiełbaski, korzystając z ostatnich chwil spędzonych z przyjaciółmi.

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas rozstania z Finlandią oraz uczniami pozostałych szkół. Nie obyło się bez łez, ponieważ podczas krótkiego pobytu w Kuopio zawiązałyśmy wiele międzynarodowych przyjaźni. Ciężkie było również rozstanie z rodziną, do której bardzo się przywiązałyśmy. Na osłodę rodzina Taiponen przygotowała dla nas słodkie upominki.

Ten niezapomniany czas z pewnością jeszcze długo będzie gościł w naszych głowach, a niesamowite wspomnienia pozostaną – miejmy nadzieję – do końca życia. Będziemy utrzymywać nowo nawiązane kontakty i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego wyjazdu projektowego tym razem do Estonii. Liczymy, że tam znowu się spotkamy z naszymi „zagranicznymi przyjaciółmi”.

Karina Jankowska, ucz. Kl.IIId,
Magda Kamińska, ucz. Kl.IIIc.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.7/10 (7 votes cast)
Z Comeniusem w Finlandii, 6.7 out of 10 based on 7 ratingsPowrót do strony głównej