Z Comeniusem w Austrii

Na początku grudnia 2013 roku wyjechaliśmy pod opieką p. Krystyny Tulewicz (koordynatora projektu) i p. Mileny Chróścik (nauczycielki plastyki) do Grasswarassdorf. W projekcie uczestniczyli: Weronika Kupiec, Edyta Ludwiniak, Celina Bojakowska.

Grasswarasdorf leży przy granicy z Węgrami. Jego mieszkańcy to w większości Chorwaci.

Nasza wyprawa rozpoczęła się o świcie w niedzielę 8 grudnia. Po całodziennej podróży pociągiem dotarliśmy do gospodarzy, którzy przyjęli nas bardzo serdecznie. Gościły nas dwie rodziny austriackie.

W poniedziałek udaliśmy się do szkoły w Grasswarasdorf, gdzie spotkaliśmy młodzież z innych krajów: Austrii, Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Turcji i Estonii. Najpierw odbyła się część oficjalna. Pani dyrektor Elvira.Heisinger w imieniu władz samorządowych i grona pedagogicznego przywitała przybyłych gości., następnie gospodarze zaprezentowali swój program artystyczny. Po części oficjalnej udaliśmy się do sal lekcyjnych na zajęcia. Nauczyciele z krajów partnerskich odwiedzali klasy. Podczas spotkania młodzież austriacka zadawała pytania dotyczące krajów partnerskich.

Po zajęciach w szkole udaliśmy się na spacer po mieście.

W porze popołudniowej w Domu Kultury w Grasswarasdorf odbyła się prezentacja materiału przygotowanego przez wszystkich uczestników projektu Comenius. Tematem przewodnim prezentacji były święta Bożego Narodzenia. Młodzież z poszczególnych krajów miała za zadanie zaprezentować swoje tradycje i zwyczaje obchodzonych świąt.

Nasza szkoła przygotowała inscenizację „All I want for Christmas is YOU” pod kierunkiem p. Joanny Popławskiej, p. Wioletty Augustyniak i p. Edyty Pieprzyk, która sfilmowała przedstawienie. Druga grupa uczniów wykonała prezentację multimedialną o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce.

Program zaproponowany przez szkołę austriacką był bardzo bogaty i ciekawy. Po części artystycznej rodzice zaprosili wszystkich na smaczny poczęstunek.

Następnego dnia ponownie wzięliśmy udział w zajęciach szkolnych, natomiast po południu pojechaliśmy do Einstadt, gdzie zwiedzaliśmy zamek należący do rodu Esterhazy zbudowany w XIII wieku (w 1445r. przejęli go Habsburgowie, a w 1622r. rodzina Esterhazy). W tym czasie nasi nauczyciele wizytowali w węgierskiej szkole w Sopron.

W środę po pożegnaniu się z goszczącymi nas rodzinami, udaliśmy się do Wiednia.

Zwiedziliśmy centrum miasta, pełne zabytków z wielu epok historycznych. Widzieliśmy przepiękną, gotycką katedrę Św. Szczepana, barokowy pałac Schonbrunn – niegdyś letnią rezydencję cesarską, gmach Parlamentu, przed którym stoi fontanna Pallas Ateny. Spacerując ulicami Wiednia mogliśmy zobaczyć również fasady Kościoła Wotywnego, kościoła Karola Boremeusza oraz barokowy pałac władców Austrii – Hofburg. Ciekawostką architektoniczną był Dom Hundrtwassera, dzieło ekspresjonistycznego malarza. Byliśmy również w Domu Muzyki, gdzie mogliśmy wcielić się w rolę dyrygenta, czy tez posłuchać koncertu muzyki m In Mozarta i Straussa.

Po mieście poruszaliśmy się metrem, które w Wiedniu jest dość rozbudowane, bo liczy 6 linii. Wieczorem poszliśmy na jarmark bożonarodzeniowy. Każde z nas mogło tam kupić ozdoby i drobne prezenty oraz skosztować świątecznych specjałów.

W czwartek pożegnaliśmy nowych kolegów oraz koleżanki z innych krajów i opuściliśmy piękny Wiedeń, by wrócić do swoich domów.

Wszyscy jesteśmy zgodni, że był to wspaniały tydzień. Przebywając tam, nawiązaliśmy wiele międzynarodowych przyjaźni, poznaliśmy inne zwyczaje i kultury, a przede wszystkim podszkoliliśmy język angielski i niemiecki.

Piotr Galemba, kl. IIE Gimnazjum w Halinowie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.6/10 (7 votes cast)
Z Comeniusem w Austrii, 9.6 out of 10 based on 7 ratingsPowrót do strony głównej