Wizyta gimnazjalistów w krainie La Mancha w Hiszpanii

Zgodnie z harmonogramem wyjazdów roboczych, 28 października przedstawicielki halinowskich gimnazjalistów: Izabela Laskowska, ucz kl. IIIC i Sylwia Tkaczyk, ucz. kl.IIe wyjechały wraz z Krystyną Tulewicz, koordynatorem projektu i Marią Raciborską, nauczycielką języka polskiego z wizytą do Mostoles (Madryt) do Hiszpanii.
Program wizyty obejmował prezentację przygotowanych prac, poznanie partnerskiego kraju oraz omówienie szczegółów realizacji projektu i ustalenie terminów wizyt roboczych w bieżącym roku szkolnym.

Pierwsze wrażenia

W pierwszym dniu gościliśmy w Urzędzie Miasta, gdzie międzynarodową grupę podejmowała Pani Mer miasta. Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze.

Już pierwszego dnia szkoła zaskoczyła zarówno uczniów jak i nauczycieli. Była to szkoła podstawowa i przedszkole.

Hiszpanie zorganizowali bogaty program: prezentację szkoły oraz każdy partnerski kraj zaprezentował interpretację Don Kichota.

Mimo różnicy wieku wśród uczestników, wszyscy „dogadywali” się bardzo dobrze. Zostaliśmy przyjęci w sposób niezwykle otwarty.

Zostaliśmy oprowadzeni po budynku szkolnym, ku zaskoczeniu wszystkich gości korytarze były udekorowane motywami donkiszotowskimi. Zwiedzanie zakończyliśmy w sali, gdzie czekał poczęstunek.

Widzieliśmy filmiki, prezentacje multimedialne, a nawet scenki odgrywane przez uczniów. Oczywiście nie obyło się bez problemów technicznych, nie zakłóciły one jednak pokazu. Przygotowane prace z partnerskich krajów były różne: począwszy od porównań w literaturze i kulturze do odniesienia do problemów ogólnoświatowych. Prace naszych gimnazjalistów: przygotowany film oraz prezentacja multimedialna zdobyły uznanie przedstawicieli szkół partnerskich.

Po obiedzie wróciliśmy do goszczących rodzin, by spędzić razem popołudnie.

Wiele zobaczyć

We wtorek zwiedzaliśmy Madryt autokarem z otwartym dachem. Mieliśmy okazję zobaczyć najcenniejsze zabytki, jak również nowoczesne budynki w Madrycie.

Niewątpliwie najważniejszym był pomnik Don Kichota i Sancho Pansa, znajdujący się przy Plaza de Espana, nieopodal Pałacu Królewskiego.

W Toledo

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Toledo, miasta które w XV wieku było stolicą Hiszpanii. Miejsce było zachwycające, położone na wzniesieniu, nad rzeką Tag. Z góry rozciągał się cudowny widok!

Wąskie uliczki i zabytkowe budynki zachęcały do spacerów po starówce. Gmach katedry i twierdzy Alkazar przytłaczał swoją wielkością, robiąc przy tym ogromne wrażenie.

Na pożegnanie
W środę o godzinie 19:00 odbyło się uroczyste pożegnanie. Był pokaz muzyki flamenco, podczas którego nauczycielki i uczniowie szkoły spontanicznie zaczęli tańczyć. Gościom udzielił się ten nastrój i przyłączyli się do tańczących. Następny występ był wykonany przez grupę przyjaciół z Mostoles, grających muzykę o zabarwieniu folkowym. Wieczór uświetnił Rafael, koordynator projektu ze szkoły hiszpańskiej, śpiewając na pożegnanie. Po występach, w szkolnej stołówce był poczęstunek złożony z tradycyjnych hiszpańskich potraw.

Wszyscy miło spędzili te dni lecz nadszedł czas rozstania i niestety trzeba było się pożegnać. Ludzie poznani tutaj na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Izabela Laskowska
ucz. kl.IIIC

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.7/10 (6 votes cast)
Wizyta gimnazjalistów w krainie La Mancha w Hiszpanii, 6.7 out of 10 based on 6 ratingsPowrót do strony głównej