Co z nastolatkami w obliczu pandemii koronawirusa?

Wsparcie emocjonalne jest niezmiernie istotne w przypadku nastolatków, którzy mogą przejawiać trudności w sferze psychicznej. U niektórych, problemy w sferze emocjonalnej mogą się nasilić. Trudne jest dla nich „pozostanie w domu”. Często młodzież właśnie w relacjach z rówieśnikami zaspakaja potrzebę akceptacji i wsparcia. W obecnej sytuacji spotkania z kolegami są niemożliwe. Co mogą zrobić rodzice?
Należy dużo rozmawiać z nastolatkiem, okazywać spokój i cierpliwość. Ten czas może okazać się szansą dla rodziców w lepszym poznaniu i docenieniu swojego dziecku. Może uda się spędzić czas razem np. pomoc w przygotowaniu kolacji, wspólne porządki. Należy pamiętać, aby w relacjach z nastolatkiem dbać o więź emocjonalną. Kłótnie, wyzwiska mogą zdecydowanie pogorszyć relacje dziecko – rodzic i rodzic – dziecko. Akceptacja nastolatka takim, jaki jest może być pierwszym krokiem do porozumienia i wsparcia swojego dziecka. Warto również korzystać z porad telefonicznych ze specjalistami (pedagogiem, psychologiem) w celu monitorowaniu stanu psychicznego dziecka.

Agata Kruk – psycholog, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Halinowie

Uruchomiliśmy też wsparcie pedagoga szkolnego p. Marianny Strupiechowskiej.
W godzinach pracy PEDAGOGA można dzwonić tel. 515 485 693

Rating: 7.3/10 (13 votes cast)
Co z nastolatkami w obliczu pandemii koronawirusa?, 7.3 out of 10 based on 13 ratings