Gimnazjaliści w Danii

03 18 czerwca 2011r. klasa Ib z gimnazjum  wraz z kolegami i 05 koleżankami ze Szkolnego Klubu Europejskiego wyjechali na 6-dniową wymianę do Esbjerg do Danii w ramach wcześniej ustalonej rewizyty. Grupą opiekowały się panie Krystyna Tulewicz i Magdalena Lesiak.

Po przyjeździe do Esbjerg  nauczyciele opiekujący się nami, pani Jonna Balslew Jensen i pan Dennis Kirkegard przygotowali gry i zabawy integracyjne. Bawiliśmy się świetnie. Po dwu-godzinnej relaksującej zabawie przyjechali rodzice, którzy zabrali swoich gości do domów.

Pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni do Legolandu, parku rozrywki położonego w Billund. Jest on największym parkiem Legoland na świecie. Wszystko jest tu z klocków LEGO.  W Legolandzie znajdują się różne atrakcje, między innymi miniatury autentycznych budowli, karuzele,  kina jak również ponad 30-metrowej wysokości rollercoaster! Spędziliśmy tam cały dzień korzystając ze wszystkich możliwych atrakcji.

Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Rybołówstwa, gdzie uczestniczyliśmy w eksperymentalnej lekcji biologii. Uczniowie zapoznali się z budową anatomiczną ryby oraz swoje spostrzeżenia zapisywali na specjalnie przygotowanych arkuszach. Uczniowie pracowali z zainteresowaniem i zaangażowaniem. Po lekcji zwiedziliśmy Oceanarium i obserwowaliśmy karmienie fok. W porze popołudniowej zwiedziliśmy Muzeum Miasta Esbjerg i uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu roku szkolnego klas dziewiątych. W  uroczystości wzięli udział dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i licznie zgromadzeni rodzice. Podobnie jak w polskiej szkole usłyszeliśmy wiersze, piosenki, przemówienie dyrektora szkoły, wychowawców. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

W kolejnym dniu odbyliśmy także wędrówkę po szkole, gdzie z uwagą obejrzeliśmy sale lekcyjne duńskich uczniów. Wyposażenie klasopracowni oraz zaplecze sportowe zrobiło na nas ogromne wrażenie!

Ostatniego dnia wyjechaliśmy na bardzo interesującą wycieczkę do Blavand, miejsca najbardziej wysuniętego na zachód w Danii. Tam zwiedziliśmy stację obserwacji ptaków, gdzie pracownik stacji opowiedział nam  o migracjach ptaków z Arktyki w kierunku południowym i sposobie ich obserwacji. Dla ułatwienia ptaki są kolczykowane po uprzednim złapaniu w specjalnie przygotowane sieci. Następnie odbyliśmy dłuższą wędrówkę plażą wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, obserwując wydmowe ukształtowanie powierzchni oraz zwiedzając bunkry pozostałe  po II wojnie światowej. W mieście mieliśmy czas na zakup pamiątek.

Następnego dnia udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. W trakcie podróży zwiedziliśmy najstarsze duńskie średniowieczne miasteczko Ribe i zatrzymaliśmy się w Poczdamie, gdzie zwiedziliśmy Pałac i Park Sanssouci, dawną  letnią rezydencję królów pruskich.

Program przygotowany przez Duńczyków był bardzo interesujący. Mieliśmy okazję poznać kraj, jego geografię, historię, zwyczaje, system edukacji oraz styl życia Duńczyków. Posługiwaliśmy się językiem angielskim, więc niewątpliwie była to dla nas doskonała okazja do szlifowania języka.

Pobyt w Danii zaowocował także  trwałą więzią i podtrzymaniem wcześniej nawiązanych  przyjaźni, które mamy nadzieję będą  podtrzymane przez obie strony.

Uczniowie kl.IB  i Szkolnego Klubu Europejskiego

[Gallery not found]

Rating: 7.6/10 (25 votes cast)
Gimnazjaliści w Danii, 7.6 out of 10 based on 25 ratings