Wycieczka do Aten

Dnia 7 marca 2017r. 24 uczniów z klas IV – VI wybrało się samolotem na wycieczkę do Aten. Grupą opiekowały się : p. E. Kupiec, p. M. Rudnik i p. I. Wierzbicka. Ważnym punktem wyprawy było wejście na wzgórze Akropol .Uczniowie podziwiali Partenon – świątynię ku czci bogini Ateny, odeon Heroda Attyka, teatr Dionizosa, Erechtejon – świątynię poświęconą Posejdonowi i Atenie. Następnie udali się do nowoczesnego, czteropiętrowego Muzeum Akropolu, którego powierzchnia liczy 14.tys. m². Mogli tam podziwiać fragmenty budowli, rzeźby, posągi oraz skarby znalezione na wzgórzu akropolu ateńskiego. Imponujący gmach wykonany ze szkła i stali, zaprojektowany przez Szwajcara Bernarda Tschumiego i Greka Michalisa Fotiadisa, jest odporny na trzęsienia ziemi. Wśród licznych atrakcji w Atenach nie mogło zabraknąć najważniejszych: Agory Greckiej ze świątynią Hefajstosa, Agory Rzymskiej z Wieżą Wiatrów , Łuku Hadriana oraz Świątyni Zeusa Olimpijskiego.


Uczniowie odbyli również spacer po słynnym ateńskim deptaku Monastiraki, gdzie mieli okazję zakupić pamiątki oraz spróbować greckich smakołyków na bazarze miejskim. Wizyta w muzeum motoryzacji- Hellenic Motor Museum była dla wszystkich niezapomnianą przygodą. Uczniowie mogli prześledzić historię motoryzacji i podziwiać liczne cuda techniki.
Wspaniałych przeżyć i wrażeń naszym uczniom dostarczył też wjazd kolejką Funicular na wzgórze Lycabettus , z którego rozpościera się widok na całe Ateny. Zwiedzanie Muzeum Wojny było połączone z aktywnym spędzaniem czasu i podziwianiem zbiorów sztuki wojennej od czasów wojny trojańskiej aż do II wojny światowej. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, gdzie podziwiali dzieła światowej sztuki – malowidła, rzeźby, wyroby ceramiczne oraz ikony.
Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Narodowym, stworzonym przez Amelię – żonę króla Ottona I. Uczniów zachwyciła najróżnorodniejsza roślinność. Wykonali tam obowiązkowe zdjęcie na palmowej alei. Później odpoczywali w małym zoo nad niewielką sadzawką w towarzystwie kóz, królików i ptactwa.
W programie wycieczki nie mogło również zabraknąć obejrzenia zmiany warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy którym trzymają straż gwardziści w uniformach ze spódniczkami i pomponami na butach. Widowiskowa zmiana warty odbywa się pod budynkiem Parlamentu przez całą dobę o każdej pełnej godzinie. Uczniowie odbyli również spacer po Anafiotice zabytkowej dzielnicy Plaka. Podziwiali charakterystyczne białe domki, oddzielone wąskimi przejściami i białymi schodkami, zbudowane w stylu cykladzkim przez wyspiarzy, którzy przybyli do Aten w poszukiwaniu pracy.
Uczniowie odbyli rejs statkiem wycieczkowym z największego, greckiego portu w Pireusie na wyspę Salamina. Na żywo mogli podziwiać liczne zbiory i skarby sztuki cykladzkiej, minojskiej, mykeńskiej i klasycznej w Narodowym Muzeum Archeologicznym.
Grupa obejrzała również starożytny Stadion Panateński – Kallimarmaro, na którym w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.
Wyjazd był niezapomnianą okazją do poznania obyczajów, kultury i dziedzictwa narodowego Grecji. Nasza młodzież miała możliwość doskonalenia umiejętności językowych w sytuacjach codziennych. Kilka dni uczniowie spędzili w doskonałej atmosferze, pomimo napiętego programu wycieczki. Wrażenia z pobytu w Atenach pozostaną niewątpliwie na długo w pamięci wszystkich uczestników wyprawy do Grecji.
ORGANIZATORZY:
E. KUPIEC, M. RUDNIK, I. WIERZBICKA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (9 votes cast)
Wycieczka do Aten, 8.2 out of 10 based on 9 ratingsPowrót do strony głównej